Секој ден без тебе е тажен – Тоше, Среќен роденден!

Денес изминуваат 39 години од раѓањето на најголемата македонска ѕвезда, нашиот ангел Тоше Проески. Човекот кој освен огромен талент поседуваше и огромно срце и секогаш имаше љубов за сите.

Човекот кој докажа дека музиката нема граници и човекот кој ни покажа дека хуманоста треба да биде задолжителна особина.

Тоше ни остави вечни подароци од ноти кои никогаш нема да се заборават, ни подари љубов и не научи на убавината во секој ден и секој човек.

Роденденот на Тоше Проески ќе биде одбележан денес напладне со пригодна програма во спомен-куќата „Тодор Проески”.

Крушево е подготвено да одбележи уште еден роденден на големата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески. Денес се навршуваат 39 години од неговото раѓање.

принтскрин/јутјуб

Роденденот на Тоше Проески ќе биде одбележан со пригодна програма во спомен-куќата „Тодор Проески” денес напладне.

Во спомен-куќата ќе се одржат и неколку ликовни изложби, а во официјалната програма ќе настапат „Уникат бенд” и Сара Ристеска, придружена од Габриела Аврамоска. Свои точки во спомен на Тоше ќе имаат и учениците од средното крушевско училиште „Наум Наумовски Борче” и од ОУ „Никола Карев”.

На неговото вечно почивалиште на Гумење ќе му биде оддадена почит на Тоше. И овојпат обожавателите ќе го посетат неговото гробно место. Тоше го загуби животот на 16 октомври 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска. Годинава се очекува да напредуваат работите со изградбата на вечното почивалиште на Тоше.

И овој 25 јануари ќе биде во знакот на многупати повторуваната реченица: „Тоше има само ден на раѓање”.

Слични објави

ТРЕНД што го одзема здивот! (ФОТО)

Igor

ШАРЛИЗ ТЕРОН: Холивуд ти удира шлаканица кога почнуваш да старееш

Igor

Џентлменско правило од 1991 година: Еве колку жената треба да биде помлада од мажот за врската да биде совршена

Еспресо

КОМИЧАРКАТА БРУТАЛНА: Еден ден по породување изгледате како мене, не како Меган

Igor

Мерил Стрип во главниот одбор за Мет Гала!

Igor

Коронавирусот и сѐ почести главоболки, фактори што ги поврзуваат

Еспресо

Остави Коментар

1 + дваесет =

Слични објави

Особини со кои зрачат привлечните жени!

Еспресо

Тајната на единствената жртва која Џек Мевосек не ја осакатил

Слободен печат

Долга листа барања: ЛЕПА БРЕНА не може без ВЕНТИЛАТОР, а КАРЛЕУША без ПРИВАТЕН АВИОН (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 12 октомври: Вагите ќе заведуваат, Близнаците ќе се запознаваат

Igor

Џо Кокер го објави првиот албум, „Pink Floyd“ постигнаа ненадминлив рекорд и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Нема да ја препознаете! Познатата актерка целосно го променила стилот и изгледа неверојатно секси! (ФОТО)

Igor