Се топат во уста – Американски палачинки со јаболка и цимет

Вкусот на јаболко и цимет во комбинација со меко тесто сигурно ќе ви ги разведри тмурните денови во пролетта.

Овој рецепт за палачинки е многу едноставен – излупете четири големи јаболка и исечете ги на кругови, со дебелина од еден центиметар. Тестото припремете го според рецептот во продолжение и натопете го секое парче. Ставете ги парчињата на загреана тава и печете отприлика две минути од секоја страна. Помешајте 100 грама шеќер со една лажичка цимет и наросете ги палачинките по печењето. Можете да ги послужите и со јаворов сируп или карамел, но тие се одлични и без прелив.

Потребни состојки:

• 200 гр. брашно

• едно пакетче прашок за пециво

• 1 лажичка сол

• 1 лажичка шеќер

• 250 мл. млеко

• 1 јајце

• 3 лажици растопен путер

Припрема:

Во сад, помешајте го брашното, прашак за пециво, солта и шеќерот. Во средината направете простор, а потоа додадете го јајцето, млекото и растопениот путер. Мешајте се додека не добиете густа смеса. Доколку е потребно, додадете уште млеко или брашно. Со парче путер намастете ја тавата, а потоа печете додека палачинките не добијат златна боја од секоја страна.

Слични објави

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Еспресо

Глумицата претерала со операциите: Таа сега е непрепознатлива!

Igor

Позираат како „Mr. & Mrs. Smith“: Водителката Ирена Спировска повеќе не го крие партнерот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мезе кое го носи духот на Мексико, пробајте го префинетото гвакамоле (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Карди Би „мртва“ пијана објавила фотографија од своите голи гради! (ФОТО) (+18)

Васко Спасоски

Луна Џогани со длабокото деколте ги стави градите во прв план! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

1 + тринаесет =

Слични објави

Светот зборува за скриената порака во ланчето на Меган Маркл! (ФОТО)

Еспресо

Џејмс Франко обвинет за СЕКСУАЛНО малтретирање на свои студентки

Igor

Маќеата на славните сестри Вилијамс: Нивниот татко ме изгладнуваше мене и синот, немавме ништо! (ФОТО)

Еспресо

Почина славното момче од серијата „Дадилката Мекфи“: Рафаел го напушти овој свет на само 26 години (ФОТО)

Васко Спасоски

Ваков фустан уште не сме виделе: Пресмел, предизвикувачки, а под него НИШТО! (ФОТО)

Igor

Русковска се изнасмеа на „Златна Бубамара“- На менито на Сашко Коцев и аферата „Рекет“ (ФОТО)

Васко Спасоски