СÈ ПОЗАСТАПЕН: Знаете ли што е превентивен ботокс?

Општоприватено уверување е дека ботоксот го користат повозрасни жени за да ги измазнат брчките.

Но, во последно време е и многу популарен превентивниот ботокс, кој го користат и жени помлади од 30 години. Како и секоја интервенција, така и ботоксот има предности и негативности.

Оние кои го користат методот на превентивен ботокс всушност прават „преквалификација“ на фацијалните мускули. Најпрво се интервенира со ретинол, кој го стимулира создавањето на колаген и ја зајакнува кожата, а потоа се вбризгува ботокс.

Секако, ова не е наивна потреба и пред да се одлучите на таков чекор, мора да знаете дека консултацијата со дерматолози и козметичари е задолжителна, а ќе треба да воведете и многу промени во начинот на нега.

Секој професионалец ќе ви ги објасни процедурите и можните несакани ефекти. Најважно е да изберете професионалец кој ќе ја изврши интервенцијата, за да избегнете „смрзнат“ изглед. Според дерматолозите, луѓето го повторуваат „боцкањето“ еднаш до двапати годишно.

Најчесто превентивниот ботокс се вбризгува меѓу веѓите и над усните, како и во пределот на брадата. Доколку внимателно изберете каде ќе го правите, шансите за нуспојави се сведени на минимум. Се додека не претерувате, изгледот ќе ви остане природен, а за кратко време ќе ги забележите и ефектите.

Важно е да се знае дека оваа интервенција нема затегнувачки ефект и количините на ботокс се дозираат поинаку, односно се прави план за специфичниот случај.

Сепак, на вас е да размислите дали навистина ви е потребна ваква интервенција и секако, да се информирате од повеќе извори и да ги послушате советите на дерматологот кој сте го избрале.

Слични објави

РАЗДОР ВО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Браќата се скараа поради Меган, а тоа што го направи Кејт е за секоја пофалба!

Igor

Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер имаат причина за славење и покрај самоизолацијата! (ФОТО)

Еспресо

Лејди Гага во танга се шеташе на тераса: Папараците имаа што да „фатат“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Домот е таму каде што е срцето: РИТА ОРА купила луксузна вила во Приштина

Igor

И Калиопи почна да изненадува: Пејачката објави фотка со деколте до папок (ФОТО)

Васко Спасоски

Патувајте според ѕвездите: Близнаците во Лондон, Скорпиите во Барселона

Igor

Остави Коментар

3 × 2 =

Слични објави

Се сеќавате на оваа буцкаста пејачка од македонската естрада? Таа ослабе и денес е „риба“ и пол (ФОТО)

Igor

Пејачката Елена Велевска јавно порача: Животот треба да продолжи, сме се избориле и со многу потешки ситуации од вирус!

Еспресо

Девојче кое неверојатно личи на Ријана ја шокираше и самата пејачка (ФОТО)

Igor

Во домот е само една обична мајка: Џенифер Лопез сподели прекрасна глетка од нејзината спална (ФОТО)

Еспресо

Анџелина Џоли е чекор поблиску до олтарот!

Еспресо

Најубавата турска двојка доби принова, еве како се вика бебето!

Igor