Сами направете си гел за туширање

Имате сува и испукана кожа? Постојано ја мачкате со скапи лосиони за тело, ама нема подобрување? Причини за сува кожа има многу, но некои од нив се сигурно поврзани со употребата на геловите за туширање.
Честопати иако на амбалажата пишува дека тие содржат мед или млеко, од овие продукти нема ни трага во составот на гелот за туширање.
Затоа можете сами да си направите гел за туширање на следниов начин. Ќе ви бидат потребни следниве состојки:

Мед – медот е познат по бенефитите што ги има за кожата, првенствено за нејзина хидратација. Поради антибактериските особини, помага полесно да заздрават инфекциите на кожата. Можете да користите и органски мед за максимален ефект.

Маслиново масло – Користете органско масло за прихранување на кожата.

Течен сапун – Потребен е за гелот ефикасно да ја чисти кожата.

Етерични масла – Изборот на етерични масла е голем. Користете рузмарин или мента за антибактериски ефект или обидете се со лаванда за смирувачки ефект. Во секој случај додавањето етерични масла му дава пријатна арома на гелот за туширање. Само внимавајте, не додавајте голема количина, туку само неколку капки.

Метод за приготвување
Измешајте го маслиновото масло со етеричното масло што сте го одбрале. Потоа измешајте ги сите состојки во стаклен сад. Користете голема лажица за добро да се соединат состојките. Чувајте го гелот во затворена стаклена тегла на темно и ладно место.

Слични објави

Медитерански тортиљи со пилешко месо

Igor

Дејзи Ридли: Холивудските режисери ме етикетираа како „агресивна“ и „заплашувачка“

Еспресо

Американската кантри ѕвезда Џо Дифи почина од коронавирус

Еспресо

Сопругата на Новак Ѓоковиќ со прекратко мини-здолниште! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јосипа Лисац: Умот ми е барем 30 години помлад од 70-те години што ги полнам!

Васко Спасоски

Bonatti во Македонија со трендовска колекција за костими за капење лето ‘19 (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

5 − оне =

Слични објави

Бен Афлек се сеќава на врската со Лопез: Луѓето беа толку злобни кон неа

Еспресо

Вниманието на присутните беше вперено само во неа: Џорџина блескаше на еден од најважните настани на Роналдо (ФОТО)

Еспресо

Синот на Том Хенкс откри во каква состојба се неговите родители кои се заразени од коронавирус

Еспресо

Сакате да ги отстраните вештачките трепки, а салоните не работат? Еве што можете да направите во домот!

Еспресо

Како девојче бев грда, но денеска сум вистинска убавица: Девојката на Кристијано Роналдо е полна со самодоверба! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сите гледаат во овие фотки на Кајли Џенер: Ноктите ги направи во стилот на нејзината чанта вредна 80.000 долари! (ФОТО)

Васко Спасоски