Салатата со овие три главни состојки е вистински оброк за секого (РЕЦЕПТ)

Ни пристигна летото и вистинските тропски горештини, па доколку сте љубители на полесната храна без јаглени хидрати, или сте на кето-диета, тогаш ова е вистинскиот оброк за вас. Но и доколку не сте, направете си ја, одлична е за секого!

Кетогената или кето диета е посебен начин на исхрана кој подразбира драстично ниско ниво на внес на јаглени хидрати и зголемен внес на масти и соодветен внес на протеини.

Салатата со пилешко, јајца и кашкавал е преполна со протеини и содржи минимален удел на јаглени хидрати, па затоа е идеален оброк за сите оние кои сакат да се хранат во склад со кетогената диета.

Потребни состојќи за салатата:

– 1 помала пилешка шницла
– половина авокадо
– 1 јајце
– 1 домат
– 1 зелена салата
– кришка козји кашкавал
– малку млад кромид (по желба)
– масло, оцет, сол и бибер

Подготовка на салатата:

Сварете го јајцето. Пилешката шницла испечете ја на тавче или обарете ја. Измијте ја салатата, доматот и авокадото, па исецкајте ги на мали парчиња. Печеното пилешко исецкајте го на коцкички. Јајцето излупете го и исечете го на тркалца. Исецкајте малку кромид, а доколку не го сакате, тогаш избегнете го. Сите состојки ставете ги во голем сад, зачинете со масло, оцет, сол и бибер и добро измешајте, на крајот изрендајте козји кашкавал.

Уживајте!

Слични објави

Едвај ги сокри брадавиците: Накова се врати на Инстаграм и направи хаос! (ФОТО)

Васко Спасоски

Совршен десерт без многу мака, еве како да го подготвите познатиот „Магичен колач“ (ВИДЕО)

Igor

Кандидатката за претседател на Хрватска позираше во танга (ФОТО)

Igor

Проверете дали го имате во фрижидерот: Овој зеленчук има трипати повеќе витамин Ц од портокалот

Igor

Дино Мерлин и Сенидах снимија дует!

Васко Спасоски

НЕ Е САМО МАДОНА: И овие ЅВЕЗДИ ќе се појават на евровизиската сцена

Igor

Остави Коментар

шест + Шестнаесет =

Слични објави

Ријана никогаш посекси во долна облека: 4,3 милиони луѓе за 2 часа „одлепија“ поради нејзините слики! (ФОТО)

Igor

Поранешната на Кајмакоски секој ден во долна облека на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Ким Кардашијан откри каква БОМБА ВО БИКИНИ била нејзината мајка пред 32 години (ФОТО)

Igor

Како да имате убави нокти? Послушајте ги советите од нашите баби!

Igor

ВИЛИЈАМ НЕ ГО НАПРАВИ ТОА: Откако стана татко, Хари ѝ оддаде почест и на лејди Ди

Igor

Ќерката на Џенифер Лопез по стапките на родителите

Igor