Ручек за половина час: Пилешко со тиквички во крем сос

Можете да го јадете како главно јадење или да го послужите со тестенини.

Испробајте го рецептот за пилешко месо со тиквички и павлака и тоа наскоро ќе ви стане омилено јадење.

Состојки:

 

– 400 гр пилешки гради

 

-1 мала тиквичка

 

– 1 кисела павлака

 

– 2 лажици сусам

 

– 1 мала главица кромид

 

– сол, зачини по желба

Подготовка:

 

Исецкајте го месото на коцки, посолете го и зачинете го по желба.

 

Во тава сипете малку масло, испржете го кромидот, а потоа додадете го месото.

 

Намалете го оганот на средна температура и оставете да се пржи десетина минути, па додадете ја тиквичката која претходно сте ја исецкале на коцки.

 

Оставете да се готви уште десетина минути, додека сокот кој ќе го испушти тиквичката да го омекне месото.

 

Во сад ставете ја павлаката со сусамот, измешајте, па додадете ги во тавата. Кога сите состојки се ставени во тавата, оставете да крчка уште пет минути.

 

Пријатно!

Слични објави

Српските ѕвезди на свирките во Хрватска заработуваат и до 12.000 евра за два часа пеење

Igor

Шоу со денови за фалсификувањето на приватните податоци на сопругата на Алек Болдвин, а тој застана во нејзина одбрана!

Еспресо

Старлетата ги израдува обожавателите: Станија се соблече гола за 100 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Хоакин Феникс се штити: Ги дезинфицира рацете по точењето гориво (ФОТО)

Еспресо

Енрике Иглесијас објави емотивна порака: Од коронавирус почина неговиот очув!

Васко Спасоски

Маја Оџаклиевска и нејзината смисла за животот: „Задоволство ми е тоа што имам што да јадам, каде да преспијам…“

Еспресо

Остави Коментар

дваесет − деветнаесет =

Слични објави

Џорџ и Амал Клуни повторно чекаат близнаци?

Igor

Нивес Целзиус објави провокативна фотографија: Нема да знаете каде да гледате, горе или доле! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Карлеуша, Атина и Ника: Секоја во свој стил прошетаа низ белградските улици

Милена Ризовска

Хелен Мирен и на 74 години знае што е мода: Со овој стајлинг таа ги воодушеви и девојките (ФОТО)

Igor

ФОТО | 35 години оваа куќа ја чувала поранешната жена на Доналд Трамп: Еве како изгледа новата резиденција на Меланија Трамп!

Еспресо

Српската новинарка откри зошто мачката ја нарекла по Цеца Ражнатовиќ

Еспресо