Рецепт за осветлување на косата: Освен поубава боја, ќе добиете и свилена и сјајна коса

Косата може да се бои со природни препарати кои освен што ќе ја осветлат вашата коса имаат и важна улога во негата на косата.

Дали сте знаеле дека косата може да се осветли за дури три нијанси и тоа со цимет. Циметот на косата и дава сјај и мекост и не ја оштетува.

Најдобрите резултати од боењето на косата со цимет можат да ги почувстваат дамите со смеѓа коса, додека оние со потемна коса мораат повеќе пати да ја применуваат оваа маска со цимет, но сепак и тие ќе дојдат до посакуваниот резултат.

Потребно ви е: 3 лажици цимет, 3 лажици мед, 5 лажици балзам за коса.

Подготовка: Помешајте го медот со циметот добро да се поврзат, па во таа смеса додадете го балзамот, односно регенераторот кој вообичаено си го користите. Маската се нанесува на чиста, исушена коса.

Не ја нанесувајте оваа смеса на коренот од косата со цел да не го иритирате. По нанесувањето на маската, косата замотајте ја во пластична фолија, па со пешкир. Пешкирот тргнете го после 1 час, а маската под фолија нека остане на главата уште 4 до 5 часа. На крај измијте ја косата со топла вода.

И не заборавајте, оваа маска е наменета за осветлување на природните бои на коса, не на фарбаните. Применувајте ја маската два пати неделно, се до посакуваните резултати.

Слични објави

Тамара ненајавена во ревијалниот дел на „Макфест“

Igor

Кајли Џенер повторно мета на критики поради новата колекција! (ФОТО)

Еспресо

Емили Ратајковски позираше топлес, долниот дел од фотките ќе ве разочара (ФОТО)

Igor

Сестрата на Ксенија Пајчин не е веќе дете! Миа порасна и сега сите зборуваат дека е „бомба“ (ФОТО)

Igor

Брз, сочен и вкусен ручек: Направете мусака со сирење (РЕЦЕПТ)

Igor

Шарлиз Терон призна дека е во врска со овие две дами (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

осум + седумнаесет =

Слични објави

Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

Еспресо

КИАНУ РИВС како лик во ЦРТАН ФИЛМ

Igor

Вкусен ручек со богат вкус – Тестенини со зеленчук и павлака

Igor

Некогаш НАЈПЛАТЕН МОДЕЛ, а сега непрепознатлива и со целулит (ФОТО)

Igor

Маја Беровиќ објави врела фотка од хотелска соба

Еспресо

ЛЕТЕН ШОПИНГ: На овие модни парчиња не штедете пари ова лето

Igor