Рецепт за највкусниот џем од кајсии

Сезоната на кајсии е тука, па ова овошје треба да се искористи за подготовка на овој превкусен џем во чиј вкус ќе уживате во текот на целата година.

Ние ви го предложуваме најбрзиот, а воедно и највкусниот рецепт за подготовка на џем од кајсии.

Потребно ви е:

  • 6 кг исчистени кајсии
  • 3,6 кг шеќер

Подготовка:

Кајсиите измијте ги, исчистете ги, па ставете ги во сад. Прво наредете ги кајсиите, па ставете го шеќерот врз нив. Ред кајсии, па ред шеќер, и се така додека да се наполни садот.

Отприлика одат околу 600 грама шеќер на 1 килограм кајсии.

Доколку кајсиите се покисели зголемете ја количината на шеќер. Оставете ги кајсиите така да отстојат преку ноќ или барем 5-6 часа да пуштат сок и шеќерот да се стопи.

Варете на силен оган 20 до 30 минути.

Тргнете го садот од оган и мешајте со лажица околу 20 минути. По потреба и повеќе, за содржината да се згусне.

Сипете ја смесата во чисти тегли, затворете, па завртете ги теглите.

Теглите можете и да ги пастеризирате на 90 степени час и половина, и да ги оставите во рерната сами да се оладат постепено.

Подготовката на џемот е готова, а вие ќе уживате во вкусот на ова божествено овошје и во текот на зимата.

Слични објави

ОД ЅВЕЗДА ДО БЕЗДОМНИЧКА: Порно-актерка живее во тунелите под ГРАДОТ НА ГРЕВОТ

Igor

Мармалад од праски

Еспресо

Поранешната жена на Елтон Џон му поднесе тужба 32 години по разводот: Тој денес има маж и две деца

Еспресо

Што ќе научи секој хороскопски знак овој септември?

Igor

Принцот ВИЛИЈАМ искрено за ТРАГИЧНАТА ЗАГУБА на својата мајка: ТАА БОЛКА се чувствува како ниту една друга! (ВИДЕО)

Igor

Совети за фарбање на косата во домашни услови

Igor

Остави Коментар

16 − единаесет =

Слични објави

Џенифер Анистон расплакана истрча од ресторанот! (ФОТО)

Igor

Николина Пишек дава совети за брза фризура во самоизолација

Еспресо

Никој не може да им одолее! Ова се трите најстрасни хороскопски знаци!

Igor

Српската пејачка не можеше да го задржи бакшишот во раце (ВИДЕО)

Васко Спасоски

ПЕТ РАБОТИ кои не сте ги знаеле за Вера Мештеровиќ: Во лето се грејам со фен

Igor

ФОТО Тој е најсекси маж за 2020 година: За него жените ќе кажат: „Уф“

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian