Рецепт за наједноставни домашни крекери

СОСТОЈКИ

500 гр брашно
250 гр маргарин
1 квасец
1 кисела павлака
2 лажички сол
1 јајце
по желба сусам, лен, ким

ПОДГОТОВКА

Во поголем сад ставете ги брашното, квасецот, павлаката, солта и маргаринот и замесете тесто.

Расукајте го тестото и со калап или со нож.

Крекерите ставете ги во подмачкан плех, премачкајте ги со јајце и ставете ги семките.

Печете ги на 180 степени 15 минути додека не добијат златникава боја.

Слични објави

Кери откри зошто ја нема Саманта во новата сезона на „Сексот и градот“

Еспресо

Јована и Жељко Јоксимовиќ – Осум години од венчавката

Еспресо

Маја Беровиќ со жежок тверк порача да се остане дома! (ВИДЕО)

Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат и уништат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Еспресо

ПОВТОРНО Е ЖЕШКА: Ана Николиќ се соблече и покажа дека има се што секоја жена го посакува (ФОТО)

Еспресо

Не е фатаморгана: Бујната Деми ја подигнува температурата и во пустина (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

Шестнаесет − 8 =

Слични објави

Поранешната на Кајмакоски секој ден во долна облека на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Речиси како Бил Гејтс: Овој актер нема да им остави богатство на децата по неговата смрт!

Еспресо

ЕКСКЛУЗИВНО: Ракометарот Столе Стоилов ќе стане татко!

Васко Спасоски

Аца Лукас прозборе за конфликтот со ЈК и Брена: Знам нешто што НЕ ТРЕБАШЕ да го знам

Igor

Едноставна јапонска техника за боење јајца

Igor

Хипнотизиран: Саша Поповиќ се загледа во задникот на Јелена Карлеуша како да не видел!(ФОТО)

Igor