Рецепт за домашно кисело млеко

Состојки

2 л млеко
Една шолја густ јогурт или едно канче кисела павлака

Подготовка

Сварете го млекото. На првиот знак на вриење, тргнете го од ринглата и одделете еден дел во помал сад. Потоа оставете го да се олади (околу 30 минути). Кога млекото во малиот сад ќе биде топло за да може да се пие, додајте ја во него киселата павлака или малку густ јогурт (една мала шолја за кафе) и промешајте добро за да не ви останат грутки.

Додека чекате млекото да се олади, загрејте ја рерната на 50 степени.

Кога ќе се олади и млекото во поголемиот сад, додајте му ја разматената павлака и константно мешајте неколку минути.

Потоа садот прекријте го со фолија, дупнете дупчиња со чепкалка во фолијата и ставете го во рерна дваесетина минути.

По 20 минути исклучете ја рерната, но не ја отворајте туку оставете го садот во рерната 6-7 часа. Наједноставно е да го оставите да стои во текот на ноќта, а изутрина да ја тргнете фолијата, ставете капак и префрлете го садот во фрижидер.

Доколку добиената густина не ви одговара и сакате погусто кисело млеко, едноставно процедете го и ќе добиете поголема густина.

Слични објави

Време е за добра забава: „Нокаут“ со настап во Скопје!

Васко Спасоски

Ова не ти е „Пајнер“: Водителот Миро Кацаров се скара со бугарска старлета во емисија (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Директно од кујната на баба: Меки полнети мекици

Igor

Преубавата Џеј Ло прошета во најпопуларните фармерки за оваа сезона

Igor

Емотивна песна на Тајзи: „Сине мој те чека многу пот и борба, многу ку*ви и дрога“! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дунав не би ги испрал: Вељко и Богдана во кал до глава! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

13 + 1 =

Слични објави

Калинката, симбол на плодност

Igor

Софија Вергара со провокативна фотографија од минатото: За неа времето е застанато! (ФОТО)

Еспресо

На голема врата го враќа во мода познатиот костим за капење (ФОТО)

Igor

Краток и проѕирен фустан за новиот спот: Атрактивната пејачка Миа Борисавлевиќ ги „запали“ социјалните мрежи (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 27.10.2019: Близнаците ќе обноват контакт со пријател од минатото, а кај Скорпиите ќе преовладува романтиката

Igor

Ќе ви се заврти во глава: Аца Лукас откри колку пари изгубил на коцка неодамна!

Васко Спасоски