Ретко имате секс со партнерот? Виновникот барајте го помеѓу овие 7 нешта!

Иако љубовта е најважната работа во врската, страста исто така игра многу важна улога во љубовната врска. Кога страста исчезнува, со текот на времето и љубовта се губи, а ние веруваме дека никој од вас не сака да му се случи тоа во врската или бракот.

Доколку забележите дека има се помалку страст во вашата врска, можно е за тоа да сте виновни вие самите, односно некои од вашите лоши навики или пак можеби вашите здравствени проблеми. Ова се 7-те можни причинители кои можат да ја намалат страста во вашата врска.

1. Сиромашна исхрана

Доколку сте на диета поради доаѓањето на летото, можно е да не внесувате доволно хранливи материи, а сето тоа може да го намали сексуалниот нагон. Ова е сосема логично, бидејќи со пониска калориска доза телото ќе има помалку енергија.

2. Недостаток на сон

Доколку спиете помалку од шест часа на ден, најверојатно ќе спиете ноќе и нема да имате секс. Недостатокот на спиење, исто така, негативно влијае врз машкото либидо, бидејќи тестостеронот се забавува, што ја намалува желбата за секс.

3. Контрацептивни таблети

Бројни истражувања за контрацепција покажаа дека жените драстично ја намалуваат желбата за секс, благодарение на овие таблети.

4. Начинот на исхрана

Доколку сте склони кон прејадување во текот на ноќта, тешко е да имате било каква желба за секс после тоа. Особено ако јадете храна полна со заситени масти којашто може да го намали протокот на крв во половите органи. Ова е дефинитивно точно за мажите.

5. Стрес

Една студија покажа дека заморот и стресот се главните виновници за намалување на сексуалната желба кај дури 60 проценти од жените. Истата причина се споменува и во намалувањето на сексуалната желба кај мажите.

6. Депресија

Депресијата, исто како и стресот, има негативен ефект врз многу аспекти на животот, а со тоа и врз либидото. Докажано е дека некои антидепресиви се одговорни за сексуалната дисфункција кај мажите.

7. Анемија

Доколку сте анемични, дефинитивно треба да внесувате повеќе железо во Вашето тело за да ја повратите желбата за секс.

Слични објави

Јована и Жељко Јоксимовиќ – Осум години од венчавката

Еспресо

Една од најзгодните Македонки облече маичка со деколте ОДОЗДОЛА – пола гради надвор! (ФОТО)

Васко Спасоски

И ВО ДОБРО И ВО ЗЛО: Немаат скршена пара, но сепак ќе се венчаат повторно

Igor

Доста со лагите! Колку всушност треба да трае „секс акцијата“?

Igor

Нивес Целзиус објави фотографија од птичја перспектива, машките фанови се презадоволни! (ФОТО)

Еспресо

ГО ГЛЕДАВМЕ ВО „ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ“: Погледнете како изгледа Зумбул-ага

Igor

Остави Коментар

десет + единаесет =

Слични објави

Меган Маркл во кошула од 29 евра ѝ даде лекција по мода на Кејт Мидлтон! Ракавицата е фрлена (ФОТО)

Еспресо

Спаѓате во овие ТРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ? Ве чека вистинска МАГИЈА, оваа недела ќе ви биде една од НАЈДОБРИТЕ

Igor

Цеца ја објави Анастасија во бело бикини, а погледнете што напиша како коментар (ФОТО)

Васко Спасоски

Полуголата Нивес позираше на тераса, а со своите облини ја подгреа температурата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Центарот за Социјални работи поднесе кривична пријава против Северина!

Васко Спасоски

Маја е ќерка на ПОЗНАТ ХОЛИВУДСКИ ПАР: Ќе ве изненади колку личи и на двајцата

Igor