РАЗРЕШЕНА ДИЛЕМАТА: Која е разликата меѓу дезодоранс и антиперспирант?

Денеска животот без дезодоранс и антиперспирант е речиси невозможен, особено во текот на летните месеци.

Но, ретко кој може точно да ја каже разликата меѓу овие два популарни производа.

Според лекарите, дезодорансот ги „убива“ непријатните миризби на телото, додека антиперспирантите ги блокираат потните жлезди и спречуваат потење. Но, ниту едните ниту другите не се борат против нечистотиите и бактериите на кожата.

Она што исто така е распространето како популарно мислење е и дека овие производи содржат штетни количини на алуминиум, кои го зголемуваат ризикот од рак на дојка. Вистината е дека дезодорансот најчесто не содржи алуминиум, додека во антиперспирантот го има во количина која не е опасна за здравјето.

Алуминиумот го има во многу козметички производи, во храна, во приборот за јадење, но не постојат докази дека најмногу се апсорбира од дезодоранс и антиперспирант.

Прочитајте уште и кое овошје можете да го користите како природна алтернатива за антиперспирант.

Слични објави

Се сеќавате на Франц од Нокаут? Еве како со ДВЕ УБАВИЦИ ужива на Хаваи! (ФОТО)

Igor

Прво одби, па потоа го прифати „подарокот“: Луна Џогани снимена како зема пари од фан (ВИДЕО)

Старлетата Амбер Роуз објави видео како го дои бебето (ВИДЕО)

Igor

БОЗА – традиционален пијалак за спас од горештините

Igor

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Хаос на Инстаграм поради старите фотографии од венчавката на Одри Хепберн (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

три × два =

Слични објави

ПОИНАКУ ГО ГЛЕДААТ СВЕТОТ: Овие хороскопски знаци имаат најсилно шесто сетило

Igor

Видео хороскоп 27 јуни 2019, четврток

Igor

Сопругата на Ричард Гир: Поради него живеам во најубавата бајка!

Еспресо

Ефто Пупиноски: И јас и Дино Мерлин наполнивме плоштади, ама јас пеев за 40 пати помала цена!

Васко Спасоски

Нивес Целзиус покажа дел од телото кој вообичаено го крие кога се слика и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Еспресо

Овие хороскопски знаци сакаат секогаш да бидат во центарот на вниманието

Igor