Прсти да излижеш: Полнети печени компири со фил од пица

Направете го овој превкусен рецепт и израдувајте ги домашните, убедени сме дека сите ќе уживаат во супервкусот на овие полнети печени компири со фил од пица.

Потребни состојки:

– 4 средни печени компири

– 2 лажици путер

– прстофат сол и бибер

– 16 парчиња тенко исечен кулен (или друг вид сувомесен производ)

– 250 г рендана моцарела

– 250 мл доматно пире

– 1 лажичка италијански микс од зачини (бибер, нане, оригано, лук, босилек, сушен кромид, сушен магданос, семе од целер)

Начин на подготовка:

1. Компирите испечете ги со лушпата и оставете ги да се оладат.

2. Откако ќе се подоладат, пресечете ги на половина по должина и издлабете им ја средината. Средината искористете ја за некое друго јадење.

3. Растопете го путерот и со четка намачкајте ги компирите од сите страни. Потоа ставете им сол и бибер по вкус и поtпечете ги на скара или на плотна, за да станат крцкави. Убаво испечете ги од двете страни и внимавајте да не ви изгорат премногу.

4. Откако ќе ги тргнете од скарата, наполнете ги со моцарела и одозгора ставете 2 парчиња кулен. Ставете малку и од мешаниот зачин.

5. Потоа вратете ги компирите повторно на скара, но овој пат многу пократко, само да се растопи моцарелата.

6. Послужете ги со доматен сос.

Слични објави

ФОТО: Старлетата Елеонора Миљковиќ ги сруши социјалните мрежи со новата фотографија!

Васко Спасоски

Иако необична, оваа боја за коса станува голем пролетен хит

Igor

Една од најзгодните жени во светот сподели фотки од трудничкото стомаче (ФОТО)

Еспресо

Пејачката Елена Велевска е горда мајка: Нејзините три деца снимија заедничка песна, синот Марко рапува! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Рон Џереми обвинет за силување на три жени – Му се заканува казна затвор од 90 години

Еспресо

„Беше херој, но и силувач“: Актерката ги разбесни обожавателите на Коби Брајант (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

12 − 7 =

Слични објави

Домот на Сека Алексиќ како од бајка: Дедо Мраз, украси и подароци насекаде!

Еспресо

ВИДЕО: Уживајте ова попладне – Листа со хит празнични песни, објавени оваа година!

Еспресо

Толку од љубовта: Српската пејачка Милица Тодоровиќ му раскина на Милош по пет години врска (ФОТО)

Igor

Познатата пејачка претера со алкохол, па ја потстрижа косата: Погледнете како изгледа сега! (ВИДЕО)

Еспресо

Манекенката Кристина Димитријевска им покажа на пријателите како се вежба задник (ВИДЕО)

Igor

Што кажува за вас изборот на омиленото кафе?

Igor