Проверете дали го имате во фрижидерот: Овој зеленчук има трипати повеќе витамин Ц од портокалот

Иако на нашите трпези позастапена е зелената зелка, ни црвената воопшто не е за потценување. Црвената зелка има трипати повеќе витамин Ц и од портокалот и ја задоволува потребата од 85 отсто од дневниот внес на витамин Ц.

Благодарение на големите нутритивни вредности, црвената зелка превенира рак, го намалува холестеролот, ги елиминира токсините, го намалува развитокот на Алцхајмерова болест, а исто така ги „чува“ и очите и коските.

Црвената зелка е вистински „чистач“ на цревата, а овој здрав производ ги намалува холестеролот и крвниот притисок, па би требало што почесто да ја јадат оние кои боледуваат од хипертензија и на оние кои им се заканува ризик од затнување на крвните садови.

Слични објави

Популарниот пејач прозборува за ужасното искуство: Немаше никого во близина, а потоа ми извадија нож!

Еспресо

Скопската барбика Калтрина позира во долна облека против коронавирус! (ФОТО)

Васко Спасоски

Готово за 5 минути: Чоколадни коцки со ореви

Igor

Косата расте како луда! ЖЕНИТЕ полуделе по овој шампон за КОЊИ!

Igor

Бухтла со сирење и кајмак мека како памук

Igor

За суви и миризливи пазуви наместо антиперспирант искористете го ова овошје!

Igor

Остави Коментар

9 − 2 =

Слични објави

Кои хороскопски знаци се експерти за флертување?

Igor

Џаред ГИ СОГОЛЕ Хрватите: Од цената на билетите ЌЕ ВИ СЕ СВРТИ, а еве што тоа вклучува

Igor

ВИДЕО: Поп кралицата Мадона среќна во друштво на сите свои наследници

Еспресо

Ќерката на Мадона едвај стоеше на нозе, изгледаше дека ќе падне! Покажа и повеќе од што требаше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кетлин Џенер: Не се откажав од машкоста, само засекогаш ја пензионирав (ФОТО)

Igor

Познатиот диџеј Џуниор Џек и побарал на Маца Дискреција „фини“ фотографии, а таа го објави разговорот (ФОТО)

Igor