Пролетна пита од готови кори, тиквички и млад кромид (РЕЦЕПТ)

Овој рецепт во вашата трпезарија ќе го донесе вкусот на пролетната комбинација од зеленчук и шунка.

Потребни состојки:

500 гр готови кори за пита
Една млада тиквичка
Еден врзоп млад кромид
100 гр кисела павлака
100 гр сецкана шунка
Едно јајце
Сол, бибер и масло

Подготовка:

Изрендајте ја тиквичката и посолете ја. На масло пропржете го сецканиот кромид заедно со шунката, па додадете ја посолената и исцедена рендана тиквичка.

Тргнете ја смесата од оган, додадете ги павлаката и изматеното јајце и измешајте.

На првата кора ставете тенок рамномерен слој од филот, потоа врз него ставете втора кора и врз нејзе нанесете тенок слој и свиткајте во ролна.

Повторувајте ја постапката додека да се потрошат корите и филот.

Премачкајте ги ролните со масло и печете 40-45 минути на 200 степени Целзиусови.

Слични објави

Хуманоста во прв план: Иако имаат милиони, овие ѕвезди обожаваат да им помагаат на другите

Еспресо

Ќе се шокирате кога ќе видите што ѝ забранува Дејвид Бекам на Викторија Бекам! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мал детаљ од сексот е јасен знак дека жената ве изневерува

Igor

Фризерите советуваат: Овој тест од 10 секунди открива дали смеете да ја фарбате косата

Igor

Здравјето на Аријана Гранде е полошо од што се мислеше

Igor

„Јас и Луна ја сакаме позата 69“: Момчето на малечката Џогани раскажа детали од спалната соба (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

15 + 17 =

Слични објави

Развод после 24 години: Се распадна бракот на Доктор Дре и Никол Јанг

Еспресо

ОТВОРЕНО ЗА ТРАУМАТА: Беквалац доживеала ужасно искуство со една позната ѕвезда

Igor

Ела Дворник: Кога ме прашуваат како ќе ми се вика бебето, им го кажувам ова име. Реакциите се феноменални!

Igor

Ирена Спасовска се пофали со егзотично патување (ФОТО)

Igor

ВО СЕКСОТ Е ДОЗВОЛЕНО: Што обичната жена може да научи од проститутките

Igor

Како да подготвите мексиканска салса? (РЕЦЕПТ)

Igor