Пролетна исхрана за подмладување на кожата

Пролетта е период од годината кога пазарите изобилуваат со свежи овошја и зеленчуци кои се полни со витамини и минерали кои ја обновуваат нашата кожа по ладното време и помагаат да блеска со здрав сјај.

Во текот на пролетта и на прагот на летото, збогатете ја вашата исхрана со следниве намирници:

1. Моркови

Бета-каротенот од морковите ја заштитува кожата од сончевите зрачења, но и од слободните радикали, кои можат да бидат причини за раната појава на брчки. Него го има и во тиквата и слаткиот компир.

2. Спанаќ

Зеленчуци кои содржат најмногу витамин Ц се листестите зеленчуци, како блитвата и спанаќот. Тие исто така имаат антиоксидативен ефект. Доколку редовно имате спанаќ во неделното мени, го подобрувате природниот процес на создавање колаген, со што вашата кожа станува поеластична.

3. Домат

Благопријатното дејство на доматите врз здравјето се должи на ликопенот, кој ги намалува ризиците за срцеви болести и мозочен удар. Ликопенот исто така е тип на каротеноид и ефикасно ја штити кожата од влијанијата на сончевите зраци. Комбинирајте ги доматите со маслиново масло, за ликопенот подобро да се апсорбира во вашето тело.

4. Боровинки

Боровинките се богати со витамин Ц и Е, но и со многу антиоксиданти, кои дејствуваат врз оштетувањата кои доаѓаат од слободните радикали. Исто така, можат и да ги осветлат дамките на кожата.

Слични објави

Нема да можете да им одолеете на овие прекрасни мафини со само четири состојки! (ВИДЕО)

Еспресо

ЛЕТНО УЖИВАЊЕ: Домашен чизкејк сладолед (РЕЦЕПТ)

Igor

Ова е човекот кој ја однесе Емина Јаховиќ до самиот врв на естрадата: Тоа ми се исплатеше и духовно и материјално! (ВИДЕО)

Еспресо

Кустурица и Бреговиќ заедно на сцена, а не се ни поздравиле: Му платив да ми напише музика, а тој ми подметна песна (ВИДЕО)

Igor

Лепа Брена има двојник!

Слободен печат

Најважниот производ за нега на кожата

Igor

Остави Коментар

4 × пет =

Слични објави

Се огласи Сораја по нејзиното апсење: Се е во ред, не претерувајте! (ФОТО)

Еспресо

Ѕвездата од „Беверли Хилс“ ги покажа силиконите, но сите се чудат на нивниот изглед (ФОТО)

Igor

Мусака каква што досега не сте пробале – необична, а превкусна

Igor

Софија Милошевиќ е бремена: Сакаме со вас да споделиме убава вест, ќе имаме бебе!

Еспресо

Антонио Бандерас си фати 20 години помлада девојка: Актерот многу се заљубил, ништо друго не го интересира (ФОТО)

Igor

Не го пратело многу среќа во животот: Бојан Маровиќ бил нападнат, ПРЕТЕПАН, а најмногу пател поради ова… (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarian