Проја каква што досега не сте пробале

Проја на бабин начин…

Потребно е:

– 1 канче кисело млеко
– малку квасец
– ½ прашок за печиво
– 200 гр тврдо сирење
– 2 јајца
– 2 чаши од 200 гр пченкарно брашно
– 1 чаша гриз
– 50 мл масло
– сол по вкус
– кисела вода да се замеси

Подготовка:

Во чинија сипете го брашното, додадете го гризот и прашокот за печиво и измешајте, додадете го киселото млеко, малку растворен квасец во малку млака вода, сирење изронето на покрупни парчиња, јајца, масло и сол, измешајте заедно со киселата вода и ставете во плех обложен со хартија за печење. Печете на 200 степени околу 30 минути убаво да зарумени.

Слични објави

Кои се најтрпеливите хороскопски знаци

Igor

Како карантинот влијае на познатите: Раперката Карди Би почна да руши се пред себе! (ВИДЕО)

Еспресо

Ќерката на Ума Турман е копија на Мија Волис од култниот „Pulp Fiction“ (ФОТО)

Еспресо

ОТКАЖАН УШТЕ ЕДЕН КОНЦЕРТ: Влошено здравјето на Стинг

Igor

Драмата продолжува: Мајката на славниот пејач шокираше со неговата фотографија од болничкиот кревет (ФОТО)

Igor

Еминетни доктори прогнозираат уште колку ќе трае коронавирусот во „Еден на Еден“

Остави Коментар

дванаесет + 16 =

Слични објави

Никој не ја препозна Ријана: Го покри цело лице, но тетоважите ја издадоа!

Милена Ризовска

Меган Маркл може, но Кејт Мидлтон НЕ СМЕЕ да ја носи оваа боја на кармин

Igor

ФОТО| Ким Кардашијан доби двојничка: Оваа девојка направила над 30 операции само за да изгледа како старлета!

Милена Ризовска

Каде исчезна: Се сеќавате на атрактивната Ведрана од „Тротоар“? Еве како изгледа денес (ФОТО)

Igor

Карла Бруни јавно се извини за своето непромислено однесување во врска со коронавирусот (ВИДЕО)

Еспресо

Анастасија Ражнатовиќ отворено проговори за љубовниот живот на Цеца: Едвај чекам да се омажи!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian