ПРОБЛЕМИ СО МАСНА КОСА? Кажете им „крај“ еднаш засекогаш

Многу жени во светот имаат масна коса и сметаат дека треба да ја измијат со шампон веднаш кога ќе им се појават видливите знаци на мастење.

Фризерот стручњак во својата област, кој се грижи и за косите на многу познати дами, Пол Винди, открива дека решението за ваквиот проблем е доста едноставно.

Според него, најголема грешка се прави при миењето на косата е нанесувањето премногу шампон и недоволното плакнење.

Така, тој препорачува да се користи мала количина шампон, да се шампонира косата двапати во текот на миењето и внимателно и темелно да се исплакне.

Винди препорачува при нанесување на шампонот, кој секако, е соодветен за вашата коса, да нанесете во коренот и да го измасирате скалпот, па потоа да ја нанесете направената пена по должината на косата. По неколкуминутната масажа ја плакнете косата со вода, внимавајќи да не остане ни најмала трага од шампонот.

Слични објави

Грета Тунберг ја нападнаа поради фотографија со контроверзен рапер: „Како се осмелуваш“? (ФОТО)

Васко Спасоски

Ве боли глава? Погледнете како тверка Настја и се ќе ви помине! (ВИДЕО)

Igor

Фантастичен стајлинг на Маргот Роби! Фармерки што им стојат на сите (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 09.11.2019: Јарците ќе го „зачинат“ љубовниот живот, а Рибите ќе уживаат во домашна атмосфера со својот партнер.

Igor

Незапирливата Меган Маркл: Сака да биде дел од суперхероите на „Марвел“

Еспресо

Јоце Панов подготвува нова песна во изолација

Александра Велинова

Остави Коментар

5 × пет =

Слични објави

Дивата во проблеми: По откажувањето на венчавката, сега мора на суд! (ФОТО)

Еспресо

Ри­жо­то со тиква (РЕЦЕПТ)

Igor

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби: Досега никој не знаеше како изгледаат

Еспресо

„Изгледа како да е под дејство на наркотици” – Познатиот рапер едвај го држел микрофонот, се тркалал по сцената (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 25 септември 2019: Раковите ќе го добијат тоа што го сакаат

Igor

Дерматолозите советуваат: Лицата со проблематична кожа да го исфрлат шеќерот

Igor