Превкусна шарена салата со киноа

Иако ова е рецепт за салата, нејзините состојки долго време ќе ве држат сити, па така овој рецепт можете да го искористите и како замена за ручек.

Потребни состојки:

– 100 гр киноа

– вода за варење на киноата

– 200 гр црвен грав од конзерва

– 100 гр ситна пченка од конзерва

– 1 домат

– 1 авокадо

– 7-8 листови зелена салата

Прелив
сол, маслиново масло, соја сос и малку јаболкова киселина

Подготовка:

Измерете ја киноата во филџан и ставете двојно вода во неа и префрлете ја во тенџерче да зоврие. Откако ќе зоврие, поклопете ја со капак и намалете ја темпераурата на минимум. Така да стои околу 15 минути.

Салатката ситно исечкајте ја, а доматот исечкајте го на мали коцки. Авокадото излупете го и исецкајте го на ситни коцки. Извадете и процедете ги гравот и пченката.

Сите состојки се мешаат заедно и се преливаат со преливот кој си го одредувате по ваш вкус.

Секако дека и соодносот на состојките за салатата не се фиксни и можи да си ги промените според ваша желба.

Слични објави

Уште едно бебе на пат: Алек Болдвин и сопругата го очекуваат петтото дете! (ФОТО)

Еспресо

Грчки колач ПОРТОКАЛОПИТА (рецепт)

Еспресо

Пејачката полуде по мистериозниот милијардер: Секој момент може да каже „ДА“

Igor

Нема шанси да ја препонаете: Кристијано Роналдо и Бредли Купер лудуваа по неа, а сега е една од најубавите жени во светот (ФОТО)

Еспресо

Храната како афродизијак: Ако не сакате да готвите голи, користете природни афродизијаци

Igor

Канје Вест ги згрози фановите: Ќе ви се преврти желудникот кога ќе видите што прави (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

3 + 4 =

Слични објави

Прекрасна вечера со магичен вкус: Пита со спанаќ која ќе ја сонувате (РЕЦЕПТ)

Igor

Адријана Лима не крие во што е тајната на нејзиниот беспрекорен изглед (ФОТО)

Igor

Авторката на најпродаваната книга за принцезата Дијана не го поштеди принцот Хари – „Принцот Хари е помалку интелигентен од Меган и оди таму каде што таа ќе му каже“

Еспресо

Јелена во претесен фустан на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“, а нејзините чизми ќе ги посакате и вие (ФОТО)

Igor

Видео хороскоп за 15 мај 2019, среда

Igor

Црвениот тепих повторно импресивен на ексклузивниот настан во Лос Анџелес (ГАЛЕРИЈА)

Igor