Превкусна француска салата од компири (РЕЦЕПТ)

Французите имаат прекрасна кујна, пробајте ја оваа салата-специјалитет која се подготвува многу едноставно и уверете се во тоа. Оваа едноставна и вкусна салата може да ви послужи и како оброк.

Потребни состојки за 4-6 лица:

 • 0,5 кг бели компири
 • 0,5 кг црвени компири
 • 2 супени лажици бело вино
 • 2 супени лажици сок од варено пилешко (или коцка за супа)
 • 3 супени лажици вински оцет
 • 1/2 мала лажичка сенф
 • 2 мали лажички крупна сол
 • 3/4 мала лажичка црн пипер
 • 10 супени лажици маслиново масло
 • 40 грама ситно сечкан млад кромид (и белиот и зелениот дел)
 • 2 супени лажици мирудија
 • 2 супени лажици свеж сечкан магдонос
 • 2 супени лажици свеж сечкан босилек

Начин на подготовка:

Откако ќе ги сварите компирите (варете ги 20-30 минути во солена зовриена вода), оставете ги десетина минути да се исцедат и изладат, а потоа пресечете ги на половинки, а ако се поголеми може и на помали делови. Додадете ги виното и пилешкиот сок и дозволете да се впијат во компирите со нежно мешање.

Во сад ставете ги маслиновото масло, винскиот оцет, сенфот, пола лажичка сол и ¼ лажичка црн пипер и мешајте се додека не добиете хомоген прелив за салата, кој меѓу Французите е познат како винегрет. Потоа прелијте ги компирите со него.

Потоа додадете го и остатокот од зачините, кромидот, босилекот и магдоносот и добро измешајте. Се сервира топло или на собна температура.

Пријатно!

Слични објави

КРАЛИЦА НА ГОЛОТИЈАТА: Манекенката годишно заработува околу 35 милиони денари

Igor

Маргот Роби официјално стана актерката со најмногу понудени улоги во Холивуд: Таа е најактивна на сцената во последните 5 години!

Еспресо

Се појавија фотки од Кејт Мидлтон во бикини: Кралицата ќе полуди! (ФОТО)

Igor

Кралицата е потиштена, никогаш не ѝ било потешко!

Слободен Печат

Омилениот колач без брашно и путер, на диетален начин

Igor

ЕМОТИВНИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ кои ги кријат своите чувства

Igor

Остави Коментар

8 + 12 =

Слични објави

Мајли Сајрус доаѓа во Косово (ВИДЕО)

Igor

Според проценките на магазинот „Билборд“ МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА ПОБЕДИ на Евровизија

Igor

Се бореше на децата да не им остави ниту цент, а синот не го ни запозна: Холивудскиот продуцент Стив Бинг изврши самоубиство

Еспресо

Кендал Џенер објави фотографија со поранешното момче на својата сестра! (ФОТО)

Еспресо

Даниел Кајмакоски си „ќари“ српска пејачка? (ФОТО)

Васко Спасоски

Лежерно, но интересно издание на Меланија Трамп: Првата дама во чевли кои секој може да си ги дозволи

Igor