Претеравте со пилинг на кожата? Еве што може да направите потоа

Многу жени обожаваат да користат пилинг на лицето и во делот на вратот и деколтето бидејќи дава чувство на мазност, но и на беспрекорна чистина.

Затоа и е лесно да се претера со неговата употреба, без разлика дали се работи за механички или хемиски пилинг.

Козметичарите предупредуваат дека површинскиот слој има и заштитна улога, па ако премногу триете или ако пречесто правите пилинг, го оштетувате и тој слој. Поради тоа кожата е црвена, исушена и иритирана. Дополнително ситуацијата ја влошуваат и одредени тоници и серуми кои се богати со витамин Ц и ретинол.

Ако се случи оштетување на кожата поради претеран пилинг, треба една недела да одморите од козметичките производи кои довеле до тоа, а наместо нив, да користите производи врз база на масла и вода.

Употребувајте средства за интензивна нега на чувствителна кожа уште две недели, пред да се вратите на редовната нега.

Слични објави

Изгледот е важен, но не и пресуден: 8 ЖЕНСКИ КВАЛИТЕТИ кои мажите ги ценат повеќе од надворешниот изглед!

Igor

Необичната идеја на Џастин Бибер: „За 20 милиони лајкови, ќе објавам нов албум пред Божиќ“

Igor

ГО ПАМЕТИМЕ КАКО ИГНАСИО И ЛУИ ДАВИД: Синот на Освалдо Риос е поголем фраер од него (ФОТО)

Igor

Рита Ора им го помати умот на следбениците на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Анастасија од Цеца доби на подарок автомобил вреден 73.000 евра, но не смее да го вози! (ФОТО)

Васко Спасоски

Меланија Трамп брилира: Само една боја и две класични парчиња за целосно ефектен изглед (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

седумнаесет + 12 =

Слични објави

Бејкинг-техниката за шминкање која ќе ве воодушеви!

Igor

Катастрофална грешка на фотографијата на Ким која нејзините деца нема да ја заборават! (ФОТО)

Igor

Ријана ја прошета најмалата торбичка во светот (ФОТО)

Igor

ЕВРОВИЗИЈА 2019: Вулверин од Финска, „Фроузен“ на дрога, секти, садо-мазо од најлошиот кошмар!

Igor

Луна Џогани откри за лошата здраствена состојба: „Вистина е…“ (ФОТО)

Igor

Новиот спот на МАЈЛИ САЈРУС пренесува голема ПОЛИТИЧКА ПОРАКА (ВИДЕО)

Igor