Префинета чоколадна мус торта

Ви претставуваме одличен рецепт за чоколадна мус торта…

Потребни состојки:

Тесто

– 250гр. чоколадни бисквити
– 180гр. путер

Фил

– 5 белки
– 3 лажици шеќер
– 5 жолчки
– 250гр. чоколадо за готвење
– 250мл. слатка павлака

Начин на подготовка:

Измешајте ги мелените бисквити и стопениот путер и добиената смеса распоредете ја на дното и од страните на калапот. Печете на 180 степени 8 минути.

Белките изматете ги со 3 лажицишеќер во цврст шлаг. Во растопената чоколада додадете 5 жолчки и убаво промешајте.

На 2-3 пати вмешајте ги и белките во чоколадната смеса. Изматете ја павлаката и неа вмешајте ја со шпатула во чоколадната смеса.

Во изладениот калап истурете го чоколадниот мус и ставете ја тортата во фрижидер да се стегне барем 4 часа.

Пријатен апетит!

Слични објави

ВИДЕО: Српската водителка открила како таа и сопругот се заразиле со Корона: Немој да бидете глупи како мене!

Васко Спасоски

Кажи ми какво вино пиеш, ќе ти кажам каков ти е карактерот

Igor

Принцезата Шарлот им се исплази на поддржувачите на нејзините родители (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Што прават ПАРИТЕ И СЛАВАТА? На сликите се ИСТИТЕ ЖЕНИ, со разлика од осум години (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Шон Мендез: Со години ме присилуваат да признаам дека сум хомосексуалец!

Еспресо

Мила Јововиќ во изолација, а нејзината порака е важна: Актерката покажа како го поминува времето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

дванаесет − 4 =

Слични објави

За борба против коронавирусот: Џенифер Анистон ја продава фотографијата на која позира гола

Еспресо

Сите зборуваат за нејзиниот стајлинг: Викторија Бекам направи модна катастрофа! (ФОТО)

Igor

Поранешниот ангел на „Викторија Сикрет“ се соблече во карантин и ја „вжешти“ атмосферата! (ФОТО)

Еспресо

Кејти Пери со прекрасна честитка за роденденот на Орландо Блум

Еспресо

Го криеше неговиот идентитет скоро 8 години: Актерката од „Сексот и градот“ конечно откри кој е таткото на нејзиниот син! (ФОТО)

Igor

Бил Гејтс и семејството дел од годишниот одмор го поминаа во Црна Гора

Igor