Префинет италијански сладолед од кафе

Разладување со италијански сладолед од кафе, прекрасен и наменет за сите љубители на аромата на кафето. Уживајте…

Италијански сладолед од кафе

Потребни состојки:

9 жолчки од јајце
200 грама шеќер
500 мл млеко
125 грама кафе
300 мл слатка павлака
100 грама кршено чоколадо со вкус на кафе

Начин на подготовка:

Мешајте ги жолчките и шеќерот додека не добиете кремаста смеса.

Ставете ги млекото и кафето во сад на оган и чекајте смесата да почне да вари, а потоа тргнете го садот настрана и почекајте да се излади десетина минути.

Процедете го кафето и смесата истурете ја во садот со жолчките и шеќерот. Повторно мешајте додека да добиете хомогена смеса.

Смесата што ќе ја добиете по мешањето ставете ја на оган на температура од 85 степени. Кога малку ќе се стопли тргнете ја од оган, повторно процедете и оставете да се излади.

Потоа додајте ја слатката павлака и сецканите парчиња чоколадо и замрзнете ја смесата, .

Пријатно уживање!

Слични објави

Меган избрала 15 ЖЕНИ НА КОИ ИМ СЕ ВООДУШЕВУВА, но НЕЈЗЕ ја заборавила! (ФОТО)

Igor

Намирници кои имаат смирувачко дејство

Igor

Омилена кај сите трендсетерки: Кежуал комбинација во која ќе ја поминеме пролетта и летото (ФОТО)

Igor

СЕ ЖЕНИ НАДАЛ: На свадбата поканет и шпанскиот крал

Igor

Имаше супер кариера во Македонија, но се пресели во Америка и сега снима пренкови кои имаат милиони прегледи! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Вознемирувачка снимка од убиството на глумицата: Потегнала лажен пиштол на полицијата, веднаш ја застрелале! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

11 + Шестнаесет =

Слични објави

НЕ САКАА НИТУ ДА СЕ ПОГЛЕДНАТ: Принцовите Вилијам и Хари КОНЕЧНО на исто место, Кејт и Меган одалечени со метри (ФОТО)

Igor

Погледнете колку пари треба да платите ако сакате на свадба да ви пее Мадона, Кристина Агилера, Ед Ширан и други (ВИДЕО)

Igor

Анастасија Богдановска храбро влезе во приказната мода, проверете како и зошто

Igor

Марот Роби поинаку ја поминува самоизолацијата: Актерката чита приказни на камера за децата кои се дома! (ВИДЕО)

Еспресо

„ЦРНАТА ОВЦА“ од популарниот бенд ЦЕЛОСНО СЕ СМЕНИ, фановите не ја препознаваат

Igor

Преживеала страшна сообраќајна несреќа: Руска манекенка не сака да се погледне во огледало (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Igor