Потребни ви се 4 состојки и само 10 минути и вашите Баунти чоколадца се готови

Познатиот добар вкус во кој ќе уживаат сите љубители на комбинацијата од кокос и чоколадо

Потребни состојки:

200 мл кондензирано млеко (или слатка павлака)
150 грама кокос
400 грама шеќер во прав
400 грама чоколадо (млечно или со поголем процент на какао)

Начин на подготовка:

Во сад сипете го млекото и додајте ги трошките кокос. Додадете го и шеќерот и сето тоа заедно добро измешајте го додека не добиете густа кремаста маса. Сипете ја смесата во калапи или во правоаголен сад и ставете ја во ладилник сосема да се излади. Штом смесата се стврдне, извадете ја од калапот или исечете ја на правоаголници. Едно по едно парче потопувајте ги во стопеното чоколадо и потоа повторно ставете ги сите парчиња во ладилникот додека чоколадата сосема не се стврдне.

Уживајте во слаткиот десерт!

Слични објави

Најмоќниот домашен лек за сувата кашлица – Шолја топло млеко со уште неколку додатоци ќе го реши вашиот проблем!

Еспресо

Џастин Бибер призна: Бев безобразен спрема Селена!

Еспресо

Прсти да излижеш: Полнети печени компири со фил од пица

Igor

ФОТО | Тијана Дапчевиќ ги насмеа пријателите со новата фотка: Кога бев мала и жена без веѓи!

Васко Спасоски

Таа е прогласена за најубава на светот: Нејзиното лице е совршено!

Igor

Том Хенкс кажа како се чувствува 14 дена по заразата со коронавирусот и упати јасна порака!

Васко Спасоски

Остави Коментар

три × 4 =

Слични објави

Доаѓаат топли денови, употребете го овој трик за шминкање за да изгледате свежо цел ден

Igor

Блек Чајна ја шокираше јавноста кога се појави на Оскарите и сите се прашуваат како успеа да добие покана! (ФОТО)

Еспресо

Внукот на Цеца како Попај морнарот: Малиот Жељко Ражњатовиќ ја расположи неговата баба

Еспресо

Импресиите од прославата на Врањеш не стивнуваат: За Цеца најскапиот апартман! (ФОТО)

Igor

БРЕД ПИТ се повлекува од глумата и започнува НОВ БИЗНИС!

Igor

Здрави грицки од вашата кујна: Сусам интегрални кекси

Igor