Посни колачиња – лубеничиња

Потребни состојки за подготовка на посните колачиња – лубеничиња:

– 200 гр шеќер
– 8 лажици вода
– 125 гр посен маргарин
– 100 гр мелени ореви
– 100 гр мелени посни бисквити
– чоколадо за готвење
– црвена и зелена прехрамбена боја за колачи

Подготовка:

Ставете го шеќерот во вода на оган, додадете го маргаринот, па кога ќе се стопи додадете ги и оревите и бисквитите.

Се добро помешајте, па кога малку ќе се олади во еден дел од смесата додадете зелена боја, а во другата црвена (може и екстракт од јагоди или малини).

Од црвениот дел направете 8-10 топчиња (зависи колкави лубенички сакате), а од зелениот дел правете облик на плескавички, па на нив ставете по едно топче и убаво обвиткајте ги и оставете ги да се исушат.

Откако ќе се исушат сечете ги на четири кришки и на секоја кришка ставете по некоја точка од стопеното чоколадо (со цел да ги нацртате семките од лубеница).

Слични објави

Најголемите хитови на Френк Синатра: Вонвременскиот пејач кој не знаел да чита музика!

Еспресо

Видео хороскоп за 9 август 2019, петок

Igor

Убедливо најсексипилната кралица: Летиција од Шпанија прошета во две експлозивни комбинации (ФОТО)

Igor

По сексот во базенот, руската убавица се закани дека ќе објави детали од бракот со кралот: „Ќе биде болно“ (ФОТО)

Igor

7 години без Пол Вокер – Ќерката Медоу со емотивна објава се присети на него

Еспресо

Има Оскар, но не и мобилен телефон – Холивудскиот актер откри дека никогаш немал ниту мобилен, ниту компјутер

Еспресо

Остави Коментар

17 + 10 =

Слични објави

Викторија и Дејвид Бекам ќе снимаат реално шоу: Семејството ќе добие 16 милиони фунти за да ги отвори вратите на својот дом!

Васко Спасоски

ОТКРИЕНА ТАЈНАТА: Што се случуваше 7 часа пред да биде објавено дека Меган се породила?

Igor

Злобната заводничка од теленовелата „Руби“ има неверојатен живот: Го победила ракот на дојка, а на 39 години станала баба! (ФОТО)

Еспресо

НЕ САКА ДА ГО ПОГЛЕДНЕ: Лејди Гага бега од Бредли, а само едно нешто ѝ ја гризе совеста

Igor

Иако е здраво, некогаш НЕ ТРЕБА да користите маслиново масло

Igor

Храна која може СЕРИОЗНО ДА ВИ НАШТЕТИ ако ја јадете во погрешно време

Igor