Подобро од сладолед: Ледени колачиња од банана без лактоза (РЕЦЕПТ)

Овој десерт може да го замени сладоледот буквално, а ова е радосна вест за оние кои не смеат да консумираат лактоза.

Сладоледот е еден од омилените десерти во текот на летото, но некои луѓе поради интолеранција на лактозата не можат да уживаат во сладоледот. Добра вест е дека постојат доволно добри замени во кои можете да уживате без грижа.

Потребни состојки:

  • 4 зрели бананаи
  • 1 шолјичка кокосови листови
  • 1 шолја мусли
  • 1 шолја иецкани индиски ореви
  • 350 грама чоколадни трошки

Подготовка:

Бананите пресечете ги на три дела и секое парче боцнете го на едно стапче за ражничи. Ставете ги на плех обложен со хартија за печење и ставете ги во замрзнувач најмалку 4 часа.

Растопете ги чоколадните трошки на среден оган со често мешање. Една по една бананите натопете ги во чоколадото па посипете ги со кокосот, мусли или индиските ореви.

Лесно притиснете за да ги прицврстите додатоците.

Вратете ги бананите назад во замрзнвач барем уште половина час.

Пријатно!

Слични објави

Погледнете што му посвети Анастасија Ражнатовиќ на покојниот татко

Igor

Поранешниот сопруг на Анабела најде веднаш друга, погледнете со која ја замени пејачката (ВИДЕО)

Igor

700.000 „лајкови“ како од шега: Бритни Спирс се соблече во бикини и покажа дека е „риба“

Igor

Јелена Карлеуша им покажа среден прст на новинарите: Пејачката денес беше на суд поради ова… (ФОТО)

Igor

Едита: Немам ништо против секс за една вечер, на секој може да му се случи! (ФОТО)

Васко Спасоски

Неочекуваниот говор на бремената актерка за абортусот беше најмоќниот момент на доделувањето на Златниот глобус (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

пет × два =

Слични објави

Цел живот верни на една фризура – Овие познати дами не го менуваат својот имиџ за ниедна цена (ФОТО)

Igor

Џоли пијана ѝ се јавила на Анистон да ѝ каже дека Бред Пит ја изневерува

Еспресо

Секси девојката на фудбалерот на Јувентус, искусна и во боречки спортови

Igor

Ирина Шајк нема време за тага: Ужива во прекрасниот Исланд

Igor

„Мењам козу“: Најдоброто од „Еден на Еден“ овој викенд! (ВИДЕО)

Еспресо

Јапонска маска за лице: Изгледајте и до 10 години помладо

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian