Печурки – шампиони

Во 100 грама шампињони има многу малку калории, а од тоа 3,1 проценти се протеини, 0,3 проценти се масти и 3,2 проценти се јаглехидрати.

Шампињоните се едни од најбогатите печурки со протеини. Од јаглехидратите кај шампињоните наоѓаме глукан, инулин и пентински материи, а потребно е да се нагласи дека не содржат ниту сахароза ниту скроб, па поради тоа се многу погодни за лица заболени од дијабетес.

Од витамините, шампињоните се одличен извор на витаминот Д (38 проценти од препорачаното дневно количество), а од витамините на Б-комплексот се одличен извор на рибофлавин (31 процент од препорачаното дневно количество) и ниацин (22,5 проценти од препорачаното дневно количество).

Слични објави

Интересен и поинаков – Појадок во чашка полна витамини, пробајте го задолжително!

Igor

Неколку лесни и евтини начини со кои можете да го освежите вашиот стил

Igor

Не се обидувајте да ги излажете: Овие 3 хороскопски знаци се најдобрите детектори на лаги

Igor

Со години ја изневеруваше со дадилката, а сега се сретнаа на исто место! За оваа фотка сите зборуваат! ( ФОТО)

Васко Спасоски

Се подготвува голем спектакл: Уште поголемо и уште погламурозно! Еве како ќе изгледа бината на „Music Awards Ceremony“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Пита со шунка без кори: Оброк кој засекогаш ќе го запаметите (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

19 + 3 =

Слични објави

Ќерките на Силвестер Сталоне уживаат на Јадранското приморје (ФОТО)

Igor

Видео хороскоп за 15 мај 2019, среда

Igor

Форбс ја утврди листата: Познатиот рапер и официјално стана милијардер!

Еспресо

Девојката која ги пишува најубавите текстови на македонската естрада има нова песна – „Најдоброто“ од Магдалена Ена Цветкоска! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Актерот Милош Биковиќ ја освојува Русија: Неговиот последен филм постави рекорд во гледаност! (ВИДЕО)

Еспресо

Џакузи, сонце, рај… Шварценегер изолацијата ја подигна на ново ниво

Еспресо