Памук кифли

Состојки:

500 мл кисело млеко
300 мл топла вода
2 мали лажички сол
1 мала лажички шеќер
2 јајца
5 лажици масло
2 кг брашно
200 гр маргарин
1 јајце

Подготовка:
Пред да започнете со подготовката на кифлите, растворете го квасецот во водата, и
додадете дел од брашното и шеќерот. Откако квасецот ќе стаса, истурете го во длабок
сад и додадете ги сите состојки освен јајцето и маргаринот кој треба да ги искористите
за премачкување. Тестото убаво измесете го а доколку е премногу меко, можете да
додадете брашно.

Откако тестото ќе биде готово, поделете го на 30 парчиња.

Од нив со помош на сукало формирајте ги кифличките.

Нив редете ги на претходно подмачкана тава со маргарин, премачкајте ги со јајце и
наросете ги по желба.

Тоа можете да го направите со сол, афион или пак со сусам.

Оставете ги вака подготвените кифлички да отстојат околу 40 минути.

Печете ги во претходно загреана рерна на 200 степени целзиусови околу 30 минути.

Кога кифлите се готови, извадете ги од рерна и пре,ачкајте ги со маргарин за да омекнат.

Слични објави

Во чии раце ќе заврши наследството на Кирк Дагас од 60 милиони долари?

Еспресо

Без коментар: Српската пејачка Дуња пред еден ден остана без татко, а веќе се слика по гаќички за на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Баба Ванѓа ѝ предвидела се на Лепа Брена! Пејачката два пати била да ја посети, а ја ангажирала и бугарската влада

Igor

Сите се неважни, обичен жабарник: Карлеуша ги подбра сите, а само таа има влијание на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Цеца одговорила на прозивките дека му ги мести мечевите на Вељко

Слободен Печат

Ѕирнете во луксузниот дом на Новак и Јелена Ѓоковиќ проценет на 9 милиони долари (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

седум + 3 =

Слични објави

Братот на Вики Миљковиќ ја УДРИ ЛЕПА БРЕНА ПО ГЛАВА! Пејачката шокирана, погледнете и ја реакцијата! (ВИДЕО)

Еспресо

Славните дами ПОЛУДЕА по новиот ИНСТАГРАМ ТРЕНД (ФОТО)

Igor

Шарена посна салата

Igor

Да кажеме дека е убава е премалку! Ќерката на Мелита изгледа како холивудска актерка! (ФОТО)

Igor

Драма во семејството на Синди Крафорд – Видео и фотографии кои го загрижија светот!

Еспресо

Инфлуенсерка критикувана поради фотографија во мокра маица, додека во Австралија демнее огнената стихија! (ФОТО)

Слободен Печат