Палачинки тортиљи полни витамини: Неверојатен оброк готов за 5 минути! (РЕЦЕПТ)

Комбинација од здрав зеленчук и наминирици ќе ви ја даде потребната доза на енергија…

Состојки:

– 4 големи тортиљи од интегрално или пченкарно брашно
– 200 грама виолетова зелка
– 1 морков
– 1 мала конзерва грав од 400 мл
– 1 зрело авокадо
– 50 грама изрендано сирење по желба
– 2 лажици јаболков оцет
– 1 лажица маслиново масло
– 1 млад кромид по желба
– 1 мала чили пиперка по желба
– сол
– бибер по желба

профимедиа

Подготовка:

– Изрендајте ја зелката и морковот, зачинете ги со јаболков оцет, маслиново масло, посолете и забиберете, па добро промешајте. Можете да додадете и малку свежи лути пиперчиња доколку сакате.
– Во друг сад со дробилка за компир соединете го варениот грав и авокадото.
– На смесата додадете изрендано сирење и кромид по желба.
– Намачкајте ја смесата на база на грав и авокадо преку целата тортиља, па додадете го зеленчукот.
– Повторете ја постапката четири пати.
– Замотајте ги тортиљите како палачинки.
– Пресечете ги на половина и послужете.

Слични објави

Меган и Хари добиваат подароци за нероденото дете

Igor

ВИКТОРИЈА ЛОБА заглави кај влада (ФОТО)

Igor

Ретко кој го може ова: Колегите ќе му подзавидат на Саша Ковачевиќ поради ваквиот успех! (ФОТО)

Васко Спасоски

Познати жени кои се уништија со операции: Беа прекрасни, се додека не одлучија да се разубавуваат! (ФОТО)

Igor

Пола балканска естрада дојде на вечерашниот концерт на Северина, а и Хурем ја бодри својата пријателка! (ВИДЕО)

Igor

Овие ѕвезди ги упропастија своите лица со естетски операции: Сега наликуваат на карикатури! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

пет × 2 =

Слични објави

Лозано објави нов летен хит на еден ден пред неговиот голем концерт во Охрид (ВИДЕО)

Igor

Новак Ѓоковиќ во Хрватска запеа песна од Оливер Драгојевиќ (ВИДЕО)

Igor

Дали ќе ја препознаете пејачката? Еве како таа се штити за време на пандемијата (ФОТО)

Еспресо

Хороскопски знаци со најголема интуиција! Дали и вие сте меѓу нив?

Igor

Ќе ви го стопи срцето и на вас: Пенелопе Круз испрати порака до Италијанците (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пејачката не е скржава: Северина блесна во фустан од 3.000 долари (ФОТО)

Igor