Освежува и засладува: Превкусен десерт со јагоди за топлите денови (РЕЦЕПТ)

Колач од 4 јајца. Брзо се подготвува и идеален е за овој период од годината. Се прави со 800 грама јагоди, а готов е за најмногу еден час. Погледнете што ви предложуваме денес.

Потребно е:

За биквитот:

4 јајца
1 прашок за печиво
4 лажици шеќер
4 лажици вода
1 чаша брашно
500 мл масло

За прелевање

100 мл млеко
2 ванилин шеќер

За фил:

800 грама јагоди
250 грама шеќер
2 пудинга од ванила
3 лажици шеќер за пудинг
Шлаг 200 грама

Подготовка:

Измешајте ги јајцата со шеќер, додадете го брашното со прашок за печиво, маслото и 4 лажици вода. Добро измешајте и сипете го во плех обложен со хартија за печење.

Печете на 200 степени околу 20 минути да зарумени. Извадете го печениот бисквит и врел прелијте го со млеко со ванилин шеќер.

Во сад ставете го шеќерот, додадете чаша вода и промешајте, па додадете ги јагодите да се сварат. Во варените јагоди додадете го пудингот и добро измешајте.

Оставете да се олади па истурете го на бисквитот и добро распоредете. Оладете го па одозгора ставете го изматениот шлаг. Добро изладете и уживајте!!!

Слични објави

НЕ СЕ ПРЕДАВААТ: Овие хороскопски знаци НЕ ВЕРУВААТ во хороскоп

Igor

ДНК гости на концертот на Сара Јо во Скопје – картите се распродадени! (ВИДЕО)

Igor

Познатиот музичар се ожени со другарката од детството

Igor

Се роди Марко! Лазаров доби уште еден син!

Igor

Јелена Карлеуша: На Душко му дадов безброј нови шанси

Еспресо

Фронтменот на ВАН ГОГ погоден со ШИШЕ ВО ГЛАВА: Потоа направил нешто несекојдневно (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

17 − 15 =

Слични објави

ГОЛЕМА ЉУБОВ: Водителот на Евросонг лудо вљубен во својот сопруг

Igor

Карлеуша цела во бело, а градите „кипат“ од сите страни! (ФОТО)

Igor

ЛУНА ПОД НОЖ: Конечно ги доби силиконите што ги сакаше (ВИДЕО)

Igor

Холивудските диви се јавија од Дубровник: Дошле да работат, но се „фрлиле“ на уживање (ВИДЕО)

Igor

Тамбураши за 48 роденден: Северина славеше на тераса со вино! (ВИДЕО)

Еспресо

Им пркоси на критичарите: Џесика Алба во сандали од кои жените не се одвојуваат! (ФОТО)

Igor