Останете подолго млади со овие четири намирници

Авокадото е богато со влакна, калиум, витамините Е и Б и фолна киселина, па така му помага на крвниот систем, ја стимулира работата на мозокот и лекува артритис. Ова е список со намирници со кои подолго ќе се чувствувате млади.

Авокадо

Авокадото содржи и олеинска киселина која ја одржува мекоста и хидратацијата на кожата.

Боровинки

Боровинките се богати со витамините Б2, Ц и Е. Витамините Ц и Е се борат протов штетните слободни радикали, а бобичестото овошје е добро за холестеролот, концентрацијата, запекот и воспалението на уринарниот тракт.

Шипки

Богати се со антиоксиданси, а фитохемикалиите кои ги содржат создаваат серотонин, хормон на среќа. Освен тоа, оваа намирница го зголемува и производството на колаген и го намалува UV оштетувањето.

Лубеница

Содржи високо ниво на витамините А и Ц, калиум и магнезиум. Оваа намирница делува како диуретик, бидејќи ја стимулира работата на бубрезите, го одржува притисокот, ги ублажува воспалителните состојби. Лубеницата е полна со ликопен, кој помага во спречувањето на UV оштетувањето кое предизвикува брчки и сува кожа.

Слични објави

Бурна љубовна приказна: Била БИЧУВАНА, присилувана на АБОРТУС, а сега изгледа како вистинската ХУРЕМ СУЛТАН (ФОТО)

Igor

Калиопи без ГРАМ шминка! И дваесетгодишните девојки ќе и љубоморат! (ФОТО)

Igor

Малечката принцеза веќе доби свој прекар во училиштето (ФОТО)

Igor

Секси медитација: Никол Шерцингер позираше во бикини и го покажа совршеното тело (ФОТО)

Igor

Се сеќавате на пејачот Арчи? Стана татко на 60 години!

Igor

Пејачката и актерот повторно заедно: Го обожаваат заедничкиот живот! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

девет + 9 =

Слични објави

Кетрин Зита Џонс се збогува со Кирк: Веќе ми недостасуваш!

Еспресо

Наоми Кембел, Синди Крафорд, Клаудија Шифер: Интригантни кралици на модните писти (ФОТО)

Igor

Лејди Гага во танга се шеташе на тераса: Папараците имаа што да „фатат“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Поединци со визија: Интересни факти за луѓето родени во јуни

Igor

Џенифер Лопез не може да го дочека Супер Боул: Погледнете како се подготвува (ВИДЕО)

Еспресо

Најголемите хитови на Френк Синатра: Вонвременскиот пејач кој не знаел да чита музика!

Еспресо