Омилениот колач без брашно и путер, на диетален начин

Работа, обврски, деца, или грижа за роднини и уште размислување што да подготвите за ручек. Премногу обврски за секоја жена.

Со желба да ви олесниме барем кога станува збор за десертот, а ќе признаете дека малку чоколадо ја намалува дури и депресијата, пронајдовме за вас супер вкусен, а повторно многу лесен за подготвување сочен брауни колач.

За него ви се потребни само три намирници: батат (сладок компир), бадеми и чоколадо. Освен тоа, здрав е, полн со влакна и прикладен и за оние кои се на диета, која дозволува мала количина на јаглени хидрати.

Доколку сте алергични на јаткасти плодови, наместо нив ставете семки од сончоглед или кокосово брашно. Исто така, не избирајте премногу горко чоколадо, бидејќи тоа всушност треба да биде изворот на благиот вкус. Забележавте дека колачот не содржи ниту брашно ниту путер, но тука се бадемите и бататот кои ќе му дадат прекрасна текстура.

Важна напомена: Бататот е подобро да се испече во рерна, отколку да се вари во вода или на пареа бидејќи тогаш ќе содржи помалку вода, односно ќе се пече во сопствениот сок.

Состојки:

 

– 2 поголеми батати, околу 300 гр

– 1 шолја или 120 гр бадеми

– 125 гр црна чоколада

 

Подготовка:

Излупете го бататот, исецкајте го и печете го околу 40 минути на 220 степени. Потоа стопете ја чоколадата на пареа, а кога бататот доволно ќе се олади помешајте го со чоколадото и бадемите. Ставете ја смесата во помал калап, па оставете го во фрижидер еден час за колачот да се стегне. Ви останува уште колачот да го исечете на коцки и да уживате во супер здравиот колач.

Слични објави

ПАДНА НА СЦЕНА: Кристина Агилера се сопна, па продолжи како ништо да не било (ВИДЕО)

Igor

Едни сосема невообичаени палачинки (РЕЦЕПТ)

Igor

Славните дами воодушевија: Најубавите аутфити од доделувањето на MAC наградите (ФОТО)

Еспресо

Под сакото НЕ НОСЕШЕ БУКВАЛНО НИШТО – Во вака ДЛАБОКО ДЕКОЛТЕ невозможно е сите да не ја гледаат (ФОТО)

Igor

Стивен Кинг за коронавирусот: Како никој не ја предвиде епидемијата? За ова веќе имам пишувано!

Еспресо

Првиот сопруг го скрши на ситни пачиња: Руската Пепелашка се мажи за познат милијардер (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

седум + 8 =

Слични објави

Џулија Робертс е веќе две децении во брак, но почетокот бил ужасен!

Еспресо

Фотографијата од 1998 година која предвидува како ќе изгледа Дејвид Бекам во 2020 не можеше да биде полоша, ниту попогрешна (ФОТО)

Igor

„Плачев во хотел, не можев да се смирам“: Карлеуша за манекенското деби на ќерката (ФОТО)

Igor

Се сеќавам кога докторите ми кажаа дека нема да биде добро“: Наташа Беквалац со емотивна порака ѝ го честиташе роденденот на ќерката Катја! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мажот по кој полудеа жените ја пропушти шансата да го глуми Џејмс Бонд поради килограмите (ФОТО)

Igor

Босанската Ким нарача евтина венчаница од интернет! Креацијата од 700 денари на фотки изгледа брутално, ама во живо е фијаско! (ФОТО)

Igor