НЕШТО УБАВО: Направете домашен млечник по традиционален рецепт

Оваа пита кај нас се вика млечник. Некој ја вика мазник, некој боденик, секој крај со свое име. Како и да ја наречеме, ова е една од највкусните пити што се прават на овие простори.

Состојки:

1кг меко брашно тип 400

350-400мл млако млеко

100мл масло

2 цели јајца и една белка , жолчката ја тргаме настрана за премачкување

1 квасец

1 супена лажица сол

1 супена лажица шеќер

Околу 200гр путер за премачкување на корите

Посип по желба за одозгора (сусам, ким, ленено семе…)

Целосната постапка за подготвување на оваа прекрасна пита, прочитајте ја тука.

Слични објави

ЌЕРКАТА НА РАДЕ ШЕРБЕЏИЈА ИТНО ОПЕРИРАНА: Доживеала ИСТА НЕСРЕЌА како пред неколку години!

Igor

Ќе ви се замати во умот кога ќе видите како „меша“ Марјана Станјковска на хитот на Џеј Ло и Малума! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сите со нетрпение ги очекуваат: Метју Пери откри кога ќе продолжи снимањето на „Пријатели“

Еспресо

Гала концерт на гудачкиот квартет Бонд во Скопје (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Брајан Адамс во Скопје: Да не се брзате некаде? Јас планирам вечерва многу да пеам! (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Кеба направи шоу во „ТЛЗП“, а Северина му кажа неколку зборови и се расплака (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

четири + пет =

Слични објави

Карди Би „мртва“ пијана објавила фотографија од своите голи гради! (ФОТО) (+18)

Васко Спасоски

ПЕТ РАБОТИ кои не сте ги знаеле за Љупка Митрова: Јадам риба и баклава во исто време и …

Igor

Како да имате затегнато лице како Меган Маркл? Тајната не е во скапи препарати (ФОТО)

Igor

Болни раскинувања, но и среќни епилози – ЉУБОВЕН ХОРОСКОП ЗА МАЈ

Igor

НЕЈЗИНИОТ ГОЛ ЗАДНИК ГО ОДЗЕМА ЗДИВОТ! Кајли Џенер се сликаше гола за Плејбој (ФОТО)

Igor

Гитарата на Курт Кобејн ќе биде понудена на аукција: Почетната цена – милион долари!

Еспресо