НЕСЕКОЈДНЕВЕН ДЕЛИКАТЕС: Џем од домати и сланина (РЕЦЕПТ)

Оваа необична зимница е вистински деликатес кој можете да го мачкате на леб, да го користите со тестенини, а нема да одолеете ниту да „крадете“ со лажичка.

Потребни состојки:

250 гр сланина
350 гр зрели домати
Малку лук
25 гр кафеав шеќер
Малку бел шеќер
Малку сол
Една лажичка црвен пипер
Малку чили
Лажичка јаболов оцет

Подготовка:

Исчистете ги доматите од зелените рачки. Сланината исецкајте ја ситно и пржете ја на нелеплива тава. Поради големата количина може да треба да го направите тоа во неколку „тури“.

Ставете ја испржената сланина настрана. Одвојте три лажички маст од сланината и исчистете ја тавата. Вратете ја маснотијата и прорпжете ги доматите. Гответе на силен оган, додека да провријат доматите заедно со другите зачини и состојки, а потоа намалете. Мешајте, додека џемот да се згусне. Измешајте со сланината.

Во тегла во фрижидер може да стои и до две недели.

Слични објави

Чоколадно лудило: За точно 8 минути ќе го подготвите најкремастиот колач на светот (РЕЦЕПТ)

Igor

Погледнете го МОЌНИОТ НАСТАП на Нета на отворањето на Евровизија

Igor

Домашно топло чоколадо за уживање во дождливите денови (РЕЦЕПТ)

Igor

Маја Беровиќ објави врела фотка од хотелска соба

Еспресо

ПОЗЛАТЕН КОРСЕТ: Од цената на стајлингот на Јелена Карлеуша ќе ви се сврти во глава

Igor

Зошто го правиш тоа на твои години? СИНДИ КРАФОРД СЕ СОБЛЕЧЕ ГОЛА и стана мета на непријатни коментари (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

пет × четири =

Слични објави

ОВИЕ натпреварувачи се пласираа во финалето на Евровизија

Igor

Јапонска техника: Потопете ги стапалата во овој раствор и исчистете го телото од сите отрови

Igor

Лепа Брена и Боба на денот на вљубените во Црна Гора „меркаа“ јахта и се бакнуваа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лив Тајлер откри зошто и е непријатно на концертите на нејзиниот татко – „Тој прави работи од кои се срамам!“

Еспресо

Заводникот Џерард Батлер повторно слободен – По шест години врска раскина со девојката

Еспресо

Била 5 месеци во кома по породувањето: Северина со трогателни зборови го расплака регионот

Igor