Необична фантазија од вкусови: Медено пилешко со сланина – идеален ручек за викенд!

Состојки:
 • 1 парче пилешко бело месо (околу 400 г)
 • 10-15 тенки резанки димена сланина
 • 1 полна лажичка мед
 • 1 полна лажичка сенф
 • сок од 1 лимон
 • бибер
 • толчена лута пиперка

 

Напомена: Ако димената сланина е многу солена, нема потреба да го посолувате месото.

Приготвување:
 • Вклучете ја рерната да се загрее на 250 степени Целзиусови и додека таа се грее, исечете го пилешкото во должина на тенки стапчиња.
 • Од бело месо од 400 г може да исечете десетина стапчиња, што не се ни премногу мали, ни премногу големи. Ако сакате да направите поситни залчиња, тогаш исечкајте ги поситно.
 • Помалите ролнички може да ви послужат како залчиња што ќе ги набодете на чепкалки како мезе. Секако дека на помалите парчиња ќе им треба и пократко печење.
 • Посолете го месото, зачинете го со бибер и наросете го со малку толчена лута пиперка.
 • Во чинија измешајте сок од лимон, сенф, мед и пиперка.
 • Сето тоа добро измешајте го и со таа смеса премачкајте ги од сите страни пилешките стапчиња замотани во сланина.
 • Ставете ја тепсијата во загреана рерна и печете десетина минути.
 • Извадете ја тепсијата, свртете го месото и печете уште десетина минути или додека зарумени месото.

Слични објави

Кинеска супа со јајца (РЕЦЕПТ)

Igor

Ова е ПРЕЖЕШКО! Пејачката Туна објави фотографии на кои позира гола! (ФОТО)

Igor

Меган Маркл ја доби првата понуда: Ѝ понудиле еден милиони долари по секунда да се врати во серијата!

Еспресо

Пред некој ден Ѓукановиќ го женеше синот, а еве кои му беа единствени гости од Македонија (ФОТО)

Igor

Сузана Гавазова како Карди Би! Прво идат градите, па после таа… (ВИДЕО)

Igor

Карлеуша без шминка и во мини трико ги почасти фановите со утринско СЕКСИ ПРОВОКАТИВНО ВИДЕО

Igor

Остави Коментар

четири × два =

Слични објави

Брз колач со јаболка (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Еспресо

ПОКАЖА СКОРО СЕ: Екс-мис Албанија не остави место за имагинација (ФОТО)

Igor

Совршен сезонски десерт: Ка­ра­ме­ли­зи­ра­ни круши

Igor

ПОЧНУВА ЕВРОВИЗИСКАТА ТРЕСКА: Тамара замина во Тел Авив

Igor

КОМИЧАРКАТА БРУТАЛНА: Еден ден по породување изгледате како мене, не како Меган

Igor

Аријана Гранде признава дека е преоптоварена со работата: „Потребна ми е пауза“

Igor