НЕКТАРИНИ: Дар од природата, чувари на вашите младост и здравје

Нектарините се вид на праска, вкусни се и се преполни со хранливи состојки кои позитивно влијаат врз имунитетот.

Одличен извор се на каротен, калиум, флавониди, фруктоза, лукопен и лутеин, кои се важни за превенција на најразлични заболувања. Исто така, богати се со антиоксиданси кои ја штитат кожата од УВ-зрачења и го забавуваат процесот на стареење.

Ако сте на диета, јадете излупени нектарини. Дијабетичарите мора да внимаваат со консумирањето, бидејќи содржат висок процент на природни шеќери.

Нектарините не содржат холестерол, нискокалорични се, полни со витамини А и Ц и со диетални влакна.

Слични објави

Фотографија вредна злато: Малкумина знаат дека се ВРСНИЧКИ, а еве како изгледала нивната ПРВА СРЕДБА (ФОТО)

Igor

Ноне го покажа новото момче (ФОТО)

Igor

Маќеата на славните сестри Вилијамс: Нивниот татко ме изгладнуваше мене и синот, немавме ништо! (ФОТО)

Еспресо

ИСПЛИВАА ФОТКИ ОД ПЕЈАЧКИ НА ПО*НО САЈТ: Дали е можно сите да завршиле таму? (ФОТО 18+)

Igor

Бугарско-македонската старлета Драгана Спасовска има порака до македонските власти! (ВИДЕО)

СЕ ПРЕПОЗНАВТЕ ЛИ? Избрзани одлуки кои жените ги прават по раскинување

Igor

Остави Коментар

тринаесет + 10 =

Слични објави

ФБИ открива: Кој хороскопски знак е најголем сериски убиец?

Igor

Џиџи Хадид има нов дечко: Убавицата го улови Господинот совршен! (ФОТО)

Igor

ЗАКОПЧАНА ДО ГРЛО: Ова е првиот јавен настап на Јелена Карлеуша (ВИДЕО)

Igor

Нивес Целзиус со атрактивно деколте на концертот на Северина во Белград (ФОТО)

Igor

На денешен ден починал еден од најголемите југословенски писатели Бранислав Нушиќ!

Еспресо

Фановите побудалеа по нејзиното тело: Ким Кардашијан во секси пози во кревет (ФОТО)

Igor