Нега на косата на природен начин

Маските се генерално добри за нега на косата, а ако сакате ефектот да биде баш сјајна коса, пробајте некои од овие:

– Желатин – не ви треба некој посебен, туку оној во ќесичка што се користи во исхраната. Тоа е протеин што ќе направи вашата коса да стане мазна, свиленкаста и суперсјајна. Потребно е да помешате една лажица желатин и шолја топла вода и да го растворите правот во неа. Додајте една лажица јаболков оцет кој е сам по себе добар за сјај на косата. Нанесете на косата и оставете да стои 15 минути. Потоа исплакнете ја косата со млака вода.

– Јајце – сигурно многупати сте слушнале дека маската од јајце прави чудо за косата, а сјајна коса ќе добиете уште од првиот третман. Обидете се со следново. Изматете три јајца и малку маслиново масло. По миењето на косата нанесете ја оваа мешавина на целата коса и оставете да делува барем половина час. Сјајот на косата после тоа ќе ве воодушеви.

– Јогурт – едноставна маска од јогурт ќе ги омекне влакната и ќе го врати сјајот на косата благодарение на млечната киселина која ќе ги нахрани влакната и ќе ги отстрани наслагите од различните производи од косата. Нанесете го јогуртот на косата, замотајте ја главата со пешкир и оставете да делува половина час.

Слични објави

Капитенот на Вардар стапна на „лудиот камен“: Се ожени Столе Стоилов! (ФОТО)

Еспресо

Видео хороскоп 03.10.2019, четврток

Igor

Селин Дион во Париз: Си играше со модата и со нервите на обожавателите! (ФОТО)

Igor

Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Видео хороскоп 1 јули 2019, понеделник

Igor

ЛЕПА БРЕНА и Боба Живоиновиќ ја продаваат луксузната вила!

Igor

Остави Коментар

девет + пет =

Слични објави

ПРОТЕИНСКА САЛАТА со леблебија и пченка (РЕЦЕПТ)

Igor

ФОТО: Каролина Гочева во тесно здолниште ги покажа совршените нозе!

Васко Спасоски

Метју Меконахи откри зошто 8 години не зборувал со својата мајка (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова ниту на непријателот да не му се случи: Српската пејачка Вики го пронашла синот парализиран во кревет!

Васко Спасоски

Нема да го/ја препознаете: Погледнете како изгледа сега Кончита Вурст!

Васко Спасоски

„Лејди Гага е марионета на ѓаволот на која ЦИА и го испрала мозокот“: Томи Џи ја обвини пејачката дека е сатанист, Сатанистичката црква му одговори

Еспресо