Неделен ручек за целото семејство – Сочно пилешко на француски начин (РЕЦЕПТ)

Погледнете што се ви е потребно за да го подготвите сочното пилешко на француски начин…

Состојки:

цело пиле, исечено на парчиња

За маринадата:

½ литар црно вино
поголема главица кромид
2-3 лаврови листа
2-3 гранчиња свеж магдонос
2 поголеми моркови
2 чешниња лук
1 лажица бибер во зрно

 

Додатоци:

250 грама сланина
250 грама шампињони
разматена коцка за супа во ½ литри вода
100 милилитри коњак
3 лажици маслиново масло
1 лажица брашно

Приготвување:

Во сад ставете ½ литри црно вино, ситно исечкајте кромид и морков на кругови, па додајте лажица бибер во зрно, лавров лист и магдонос. Во така приготвената маринада, маринирајте го пилето исечено на парчиња 24 часа.

Извадете го пилето од маринадата, исцедете го и извадете го и зеленчукот.

Во подлабоко тавче загрејте маслиново масло, испржете го пилешкото од сите страни и прелејте го со коњак. Извадете го пилешкото и во истото масло издинстајте го зеленчукот од маринадата околу 5 минути, па додајте лажица брашно и вратете го пилешкото.

Ситно исечкајте лук и наросете го на пилешкото, прелејте го со маринадата и разматената коцка за супа. Зачинете со сол и бибер и гответе го на тивок оган околу 60 минути.

Половина час пред крајот на готвењето, во длабоко тавче пропржете ги сланината и шампињоните. Додајте ги во пилешкото и загревајте го сето тоа уште 15 минути.

Послужете го со пире од компир и уживајте во традиционалниот рецепт од француската кујна.

Слични објави

Милионерката прошета во валкана тренерка со која ретко некоја жена би одела и на пазар! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нивес Целзиус БЕЗ ГРАМ ШМИНКА, коментарите поделени (ФОТО)

Igor

Дури и во 5-та деценија може да се пофали со витко тело: Актерката која ја играше Касандра изгледа неверојатно во бикини! (ФОТО)

Еспресо

Цеца за прв пат гледаше бокс меч на синот Вељко (ФОТО)

Igor

Роби Вилијамс по три недели карантин стигна дома, децата потрчаа да го гушнат (ВИДЕО)

Еспресо

Каролина Гочева објави секси-фотки! Популарната пејачка ги изненади фановите! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

дванаесет − 10 =

Слични објави

„Изгубената“ песна на ФРЕДИ МЕРКЈУРИ објавена 28 години по неговата смрт

Igor

СЕ РАЗГОЛЕ НА ЛЕФКАДА: Нашиот модел по танга на плажа

Igor

На нејзиниот изглед би и позавиделе и двојно помлади девојки: Актерката на прагот на 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 19 март 2019 (вторник)

Igor

Ексклузивни фотографии од „Златна бубамара“ – Погледнете како е вечерва во „А1 Арената“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Видео хороскоп 18 јули 2019, четврток

Igor