Не сте пробале помек и посочен десерт! Колач од јогурт и лимон

Состојки:
 • 1/2 шолја брашно
 • прашок за печиво
 • прстофат сол
 • 1 л јогурт
 • 1 шолја шеќер
 • 3 јајца
 • лимон
 • масло
Приготвување:
 • Загрејте ја рерната 180 степени Целзиусови.
 • Премачкајте го плехот со малку путер.
 • Измешајте брашно, прашок за печиво и малку сол во еден сад, а во друг измешајте јогурт, јајца, шеќер и кора од лимон.
 • Измешајте ги сувите состојки и мокрите и додајте масло.
 • Прелејте ги состојките во плехот и печете околу 50 минути.
 • Додека колачот е во рерна, пригответе го сирупот што ќе го прелеете врз бисквитот.
 • Во сад загревајте го шеќерот додека не се стопи, додајте сок од еден лимон.
 • Кога ќе се испече колачот, извадете го од рерна, оставете го да се олади малку и прелејте го со сирупот.

Слични објави

Погледнете каква „риба“ е Марија од „Ај Кју“: Ова се нејзините најжешки фотки (ФОТО)

Igor

Родени се здрави: САША и ДЕЈАН МАТИЌ по грешка ОСЛЕПЕЛЕ

Igor

Меки и сочни: Тулумби без пржење, туку во рерна

Igor

Јелена Розга ја разбуди фантазијата на фановите (ФОТО)

Igor

Неделен ручек за целото семејство – Сочно пилешко на француски начин (РЕЦЕПТ)

Igor

5 намирници за силна ерекција

Igor

Остави Коментар

три × четири =

Слични објави

Дара Бубамара провокативно за 1 Мај (ФОТО)

Igor

ЈА ПРЕКИНАА ПАРНИЦАТА: Популарниот пар останува во брак?

Igor

СТАНА МАЈКА за прв пат на 45 години! Познатата пејачка не ја крие среќата

Igor

Уште еден скандал го тресе Холивуд! Шерон Стоун тужи пејачка поради јавни навреди! (ФОТО)

Igor

5 продукти кои НИКАКО не смеете да ги ставате во микробранова: Јајцето може да ви ЕКСПЛОДИРА, од оризот да добиете ТРУЕЊЕ

Igor

Хороскопските знаци и парите: Кој троши, а кој штеди?

Igor