Научниците ги открија здравствените придобивки од редовниот секс

Истражување објавено во магазинот Psychology Report покажува дека луѓето кои имаат секс најмалку еднаш месечно во организамот имаат зголемено ниво на одредени антитела, што е од големо значење за имунолошкиот систем.

Сексот позитивно влијае на општото здравје и има многу предности за менталното здравје. Го намалува чувството на болка, го подобрува имунитетот и позитивно влијае на целокупното здравје. Зошто е тоа така, што се случува во текот на сексот?

Науката го дава одговорот, во текот на сексот доаѓа до висока концентрација на ендорфин кој го олеснува чувството на болка. Сексот е многу здрав и за срцето, го намалува нивото на кортизол и им помага на луѓето да се опуштат и полесно да се соочат со стресни ситуации. Сексот го намалува ризикот од рак на простата и крвен притисок.

Во студијата учествувале 3.000 Американци на возраст од 57 до 85 години.

Со оглед на тоа што сексот е еден вид вежбање, нормално е после да чувствувате умор. Со ослободувањето на окситоцин се добива чувство на поспаност, а оргазмот ќе го подобри сонот. Сексот исто така ја подобрува и работата на мозокот и влијае на меморијата.

Слични објави

ХИТ бои на коса за оваа есен!

Igor

Кендал Џенер ја прослави Новата година со поранешното момче! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивните девојки од „Hurricane“ испеаја еден од најголемите хитови на Тамара Тодевска (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Гужва на трибините: Таа е фудбалски судија и учествува во изборот за Мис

Igor

Палачинки од античка Грција, без јајца и млеко

Igor

Jадења кои само предизвикуваат поголема глад

Igor

Остави Коментар

пет × 4 =

Слични објави

СТРАШНАТА БОЛЕСТ ѝ се вратила: Славната глумица ги одбројува деновите

Igor

НИВНАТА ТРАГИЧНА СМРТ ГО РАСТАЖИ СВЕТОТ: Познати личности кои загинаа во несреќи (ФОТО)

Еспресо

Се жени најпознатиот македонски готвач – НАСКОРО очекува и дете

Igor

Карлеуша за свадбата на Вељко: Борат пука, а казахстанските пејачки „мешаат“ (ФОТО)

Igor

Нов скандал со пејачката Дуа Липа: Лесковац ја тужи поради претставување на ајварот како албански специјалитет! (ВИДЕО)

Еспресо

Емина Јаховиќ искрена: На мајка ми и брат ми тешко им е кога читаат што пишуваат за мене! (ФОТО)

Igor