Направете сами чоколадо од проверени состојки

Рецептот е наменет за вистинските љубители на благото…

Доколку сакате чоколадо најдобро е сами да го направите и така да бидете сигурни дека ќе уживате во благо од проверени состојки. Ова е многу едноставен рецепт и се што ви е потребно е малку време и сигурно ќе уживате во чоколадо какво што сигурно до сега не сте пробале.

Потребно е:

– 200 гр квалитетно чоколадо за готвење (со што поголем процент на какао)

– 100 гр експандиран ориз

– 250 гр путер или маргарин

– 100 гр мед

– 100 гр бадеми

Подготовка

Во сад на пареа истопете го медот, додадете го на коцки исецканиот маргарин, чоколадото искршено на коцки и се добро стопете.

Откако смесата ќе стане течна и хомогена, додадете го оризот и бадемот и добро промешајте. Смесата ставете ја во калапи по избор.

Оставете да се олади во фрижидер 2-3 часа и уживајте во вкусот.

Пријатно!

Слични објави

Брза и лесна капучино кекс торта (РЕЦЕПТ)

Igor

Водителката Миа Костова му ја исполни новогодишната желба на синот Андрија, а тој за малку ќе се расплачеше од среќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја извади од памет: На Сања Николиќ и се „стемни“ од постапката на Слаткар (ВИДЕО)

Igor

Секси Дона од „Чувари на плажата“ на 51 години се соблече скроз гола и се поли со… (ФОТО)

Васко Спасоски

Септември ќе им донесе пари на овие 3 хороскопски знаци!

Igor

Иако зборувал дека е комплицирана и тешка, ја сакал до последниот ден: Нивната љубов ни смртта не ја згасна!

Еспресо

Остави Коментар

4 + 15 =

Слични објави

ПРАВИТЕ ЛИ НЕКОИ ОД НИВ? Грешки кои ги правиме при отстранување шминка

Igor

Кејт и Вилијам го очекуваат четвртото дете! Сè се случило за време на изолацијата!

Еспресо

Лиз Харли и на 55 години е вистинска „бомба“: Објави фотка на која позира во минијатурно и бело бикини (ФОТО)

Васко Спасоски

ОБОЖАВАТЕЛИТЕ ВООДУШЕВЕНИ: По цела деценија ДОРИС ДРАГОВИЌ со нова песна и спот

Igor

Братот на Вики Миљковиќ ја УДРИ ЛЕПА БРЕНА ПО ГЛАВА! Пејачката шокирана, погледнете и ја реакцијата! (ВИДЕО)

Еспресо

Не ни претпоставувале какво изненадување им подготвува: Меган Маркл се појави таму каде што НИКОЈ не очекуваше и упати МОЌНА порака

Еспресо