Најприближни до совршенство: Ова се најубавите 10 жени на планетата

Се верува дека совршеното лице е она што е сосема симетрично, односно на кое двете страни му се потполно еднакви, пишува Стил.

Оваа формула на убавина вклучува доста математика и прецизни податоци. Колку што се посиметрични страните на лицето, толку личноста се смета за поубава. Многу ренесансни уметници како Да Винчи, Микеланџело и Рафаело го користеле златниот пресек за да постигнат рамнотежа и хармонија во своите дела.

Оддалеченоста меѓу линијата на челото и дното на брадата треба да се подели на три еднакви дела. Постојат уште некои пропорции кои можат да влијаат на привлечноста – на пример, ширината на очите треба да биде еднаква на растојанието меѓу очите.

Докторот Хулија де Силва ги проучувал лицата на познатите холивудски дами и стигнал до следниве резултати. Според неговите резултати, овие дами се најприближни до совршенството.

Кара Делевињ

<p>Lepota je u oku posmatrača, ali postoje neki parametri lepote, koji sežu još od davnina i koji su odredili standarde lepote.</p>

Кејти Пери

Profimedia

Натали Портман

profimedia

Скарлет Јохансон

Related image

Кејт Мос

Image result for kate moss profimedia

Тејлор Свифт

Image result for taylor swift profimedia

Аријана Гранде

Image result for ariana grande profimedia

Амбер Херд

Related image

Бијонсе

Фото: Инстаграм

Бела Хадид

Instagram

Слични објави

Драстична промена: Ѕвездата на „Изгубени“ ја избричи главата (ФОТО)

Igor

Интернетот гори: Сенидах се разголи во нејзината спална соба, градите во преден план! (ФОТО)

Аки Рахимовски добил ќерка со 27-години помладата Словенка

Еспресо

Трикови со кои ќе го победите непријатниот мирис на потта

Igor

Сестрите Грубовиќ на едно место – тие се како виното, колку постари, толку поубави (ФОТО)

Igor

Како од мајка родена: Ријана ја промовира новата книга

Igor

Остави Коментар

дванаесет − 1 =

Слични објави

„Потребен ми е мир, веќе 40 години живеам во лудница“ – Лепа Брена искрено за односот со Бобо, заработката и стравот кој го доживува

Еспресо

Рецепт со кој ја отвораме сезоната за топло чоколадо

Igor

Карлеуша се пофали со стомачните мускули: Тијана Дапчевиќ и Јелена Розга се воодушевија! (ФОТО)

Еспресо

Погледнете ја првата фотографија што Карлеуша ја сподели кога се приклучи на Инстаграм!

Еспресо

„Јадица“ позата е новата жешка поза која паровите ги носи до “лудило“ и најмногу им ласка на мажите

Igor

Драгана Мирковиќ полнолетството на синот ќе го слави во луксузен дворец во Виена

Igor