Најпопуларниот појадок е опасен по здравјето!

Иако мислиме дека е ова оброк кој може да не држи сити се до ручекот, нутриционистите не би се сложиле со оваа одлука, па затоа велат дека јогуртот и лиснатото тесто се всушност најлошите намирници кои можете да ги изедете на празен желудник.

Всушност, лиснатите теста се калориски богати, но сиромашни со нутриенти, па со самото тоа не се добар избор за првиот оброк рано наутро.

Од друга страна, лиснатите пецива главно биле смрзнати подолг временски период, па најчесто се подготвени со додатоци и старо масло.

Исто така, големата количина на квасец може да го изиритира желудникот и предизвика надуеност.

Точно тогаш кога ќе посакате да испиете и чаша јогурт со пецивото, кој најдобро одговара во таа комбинација, на празниот желудник ќе ви предизвика хорор.

Добрите бактерии од јогуртот ќе го уништат делувањето на желудочните киселини, па нема ни да имате некои здравствени придобивки од јогуртот.

Слични објави

Шерон Стоун: „Ме удри гром, одлетав преку целата кујна и удрив во фрижидерот – среќна сум што преживеав“

Еспресо

Досега никој не знаеше како изгледаат: Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби

Еспресо

Маја Поцеска за „Слободен печат“: Се повлеков од јавниот живот!

Igor

Маќеата на славните сестри Вилијамс: Нивниот татко ме изгладнуваше мене и синот, немавме ништо! (ФОТО)

Еспресо

За Миа Костова летото не е завршено! Водителката се сонча во Турција ама и снима спот – погледнете за кого (ФОТО)

Igor

ПОВТОРНО КРИТИКИ: Научете ја Меган како се држи дете! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

три × три =

Слични објави

Пријанка Чопра и Ник Џонас најдобро облечен пар (ФОТО)

Igor

Принцот Хари се збогуваше од кралското семејство и пристигна во Канада: Почнува нов живот со Меган и Арчи (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

ТАА Е КОСТУР – Славната пејачка позната по облините ги ШОКИРАШЕ ФАНОВИТЕ! На новите фотки толку е слаба што фановите ја МОЛАТ ДА ЈАДЕ! (ФОТО)

Еспресо

Oвие три хороскопски знаци најмногу се сакаат сами себе

Igor

Иако ги откажа сите настапи во Македонија, Тамара сепак ќе пее во Данска, Германија и Шпанија

Igor

Дека се плашам, се плашам: Жељко Јоксимовиќ испрати јасна порака за коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски