Најдобриот готвач во светот СЕКОГАШ И БЕЗ ИСКЛУЧОК го почитува ОВА ЗЛАТНО ПАРАВИЛО кога подготвува ПЕЧУРКИ!

Печурките се редовна намирница на српските трпези – евтини се, вкусни и добро одговараат со цела низа различни специјалитети.

Но, уверени сме дека секогаш ги купувате со црни наслаги и дамки, па сосема логично ви е најпрвин да ги измиете.

Сепак, интересно е тоа што постои правило кое вели дека водата е најголемиот непријател на печурките – наводно ќе ја упијат и таа ќе ги претвори во мека маса без вкус.

Кога печурките ќе се наводенат речиси невозможно е целосно да се исушат, па со самото тоа помала е веројатноста во текот на пржењето да примат убава златна боја и да ја достигнат потребната крцкавост.

profimedia

Работите дополнително ќе се влошат доколку ги измиете печурките па ги чувате во кеса или пластичен сад во фрижидер – дури тогаш ќе станат лигави и безвкусни. Затоа најдобрите готвачи во светот имаат златно правило: сувите печурки се вкусни печурки.

Слични објави

Бикини или долна облека? Дали би имале храброст да прошетате по плажата како Хали Бери?

Еспресо

Шарлиз Терон и шишки? Тоа изгледа вака! (ФОТО)

Igor

ВРЕМЕТО НЕ МЕ ИЗЛЕЧИ: Анастасија зборува за Аркан, а еве што избрал за неа пред да биде убиен

Igor

Кајли Џенер почнува со производство на асепсол за болниците, таа е подготвена да се откаже од својот бизнис! (ФОТО)

Еспресо

Цвет пита: Појадок за ден полн енергија!

Igor

Куќа или вселенски брод? Домот на Ким и Канје „блеска“ од луксуз, само за базени потрошоле илјадници долари! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

два × 2 =

Слични објави

Мерлин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Еспресо

„Километри“ на Лозано украдена од косовски пејач – се натпреварувал на фестивал! (ВИДЕО)

Igor

НЕОБИЧНА СОРАБОТКА: Еве во каков заеднички проект се вклучени Опра и принцот Хари

Igor

Луѓето „умираат“ од смеење – Далибор Петко го копираше аутфитот на Јелена Карлеуша (ФОТО)

Еспресо

Здравко Чолиќ откри за што му се лути највеќе сопругата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поп дивата договорила состанок со принцот Вилијам, но тој никогаш не се појавил

Еспресо