На која возраст се доживува најинтензивниот оргазам?

Повеќето луѓе мислат дека најдобрите сексуални искуства ќе ги доживеете додека сте млади, слободни и безгрижни во вашите 20-ти години. Меѓутоа, најновите истражувања докажуваат дека најубавите работи им се случуваат на оние кои чекаат.

Науката ни открива на која возраст ќе го доживеете најинтензивниот оргазам

Имено, резултатите од истражувањето покажале дека жените го доживуваат најинтензивниот оргазам на 36 години. 2.600 различни жени требале да пополнат прашалник поврзан со сексуалниот живот, оргазмите, дали се чувствуваат привлечни и колку уживаат во сексот. Групата била поделена на 3 подгрупи според возраста: 23 и помлади, од 23 до 35 и 36 и постари.

Постарите жени покажале најдобри резултати кога станува збор за доживувањето оргазам со тоа што 60% од жените изјавиле дека речиси секогаш го достигнуваат врвот за време на сексот. Дури 86% од жените од повозрасната група потврдиле дека имале одличен секс во текот на последните неколку недели, во споредба со 76% од жените од средната група и само 56% од жените од најмладата група.

Како што минуваат годините, така расте и самодовербата кај жените во овој случај, бидејќи највозрасната група жени изјавиле дека се чувствуваат привлечни и дека се задоволни од изгледот. 80% од највозрасните жени се сметале себеси за секси, но само 40% од жените од средната група биле исто толку самоуверени. 70% од жените помлади од 23 години го изјавиле истото.

И покрај овие разлики, постои едно нешто што е заедничко за сите жени кои учествувале во истражувањето: Подолг секс. 30% од жените од секоја група признале дека би сакале времето поминато во кревет да не биде толку кратко.

Заклучокот од сето ова е доколку се чувствувате самоуверени и сигурни во себе, тоа ќе ви ги зголеми шансите за доживување поинтензивен оргазам. Не мора да чекате да наполните 36 години за да уживате во сексот. Се што треба да направите е гласно да го побарате она што го сакате и да се чувствувате пријатно во сопствената кожа.

Слични објави

3 најголеми заводници според хороскопот

Igor

Актерката вака ја одржува линијата во СЕДМАТА ДЕЦЕНИЈА (ВИДЕО)

Igor

Само една тенка лента на задникот: Карлеуша позира во минијатурно бикини и покажа каде би сакала да биде во овој момент! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Хороскоп за 20 ноември среда, Близнаците не смеат да си играат со својата позиција, Водолиите ќе бидат пресреќни

Igor

Најдобрите и најпозитивните особини на секој хороскопски знак – Погледнете кои се вашите!

Igor

Боли колку е секси! Љупка Митрова со нова фотосесија во долна облека (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

9 − 8 =

Слични објави

Поминаа 13 години од смртта на Тоше Проески, но болката е како да беше вчера: Македонските ѕвезди не го заборавија ангелот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бастијан Швајнштајгер и Ана Ивановиќ го открија името на вториот син (ФОТО)

Igor

„Крушата под круша паѓа“: Ова е братот на Даниел Кајмакоски и пее – растура (ВИДЕО)

Igor

Леташе во воздух и пееше: Наташа Беквалац во Белград направи концерт каков што не се памети! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Брена ужива во Дубаи со Бобо, а фотката која ја објавија направи хаос на интернет! (ФОТО)

Васко Спасоски

РОК-ЅВЕЗДАТА ЗА БРАКОТ И ЉУБОВТА: Никогаш нема да ме видите со љубовница

Igor