МИРИС НА ДЕТСТВО: Колач со модри сливи (РЕЦЕПТ)

Состојки:

4 јајца
15 лажици шеќер
30 гр брашно
1 прашок за печиво
100 мл масло за јадење
сок од лимон
1 лажица екстракт од ванила
30 модри сливи
Малку цимет

Подготовка:

Во посебен сад измешајте ги брашното и прашокот за печиво и тргнете ги настрана. Ставете го маслото на тивок оган, постепено да се загрева и во него додајте ги претходно исчистените и преполовени модри сливи. Оставете ги кратко да се пропржат.
Тргнете ги настрана сливите и почекајте да се оладат, а додека чекате да помине потребното време, во подлабок сад изматете ги јајцата и шеќерот со миксер. Матете на најголема брзина додека не добиете цврста и пенеста смеса.
Потоа во неа постепено додавајте ги ладните сливи и ладното масло, како и сокот од лимон и млекото. На крај ставете ги ванилата и циметот и убаво промешајте. За да ја завршите подготовката на колачот со модри сливи, додавајте лажица по лажица од претходно измешаното брашно со прашокот за печиво. Повторно убаво измешајте.
Ставете го вака подготвениот колач да се пече во соодветна тепсија во претходно загреана рерна на 180 степени. Печете 30 минути.
Испечениот колач, додека е топол, наросете го со шеќер во прав.

Слични објави

Ќе ви биде на „рипит“: Слушнете ја „Љубов си ти“, посветена на кучето Арон од Богданци! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сексуалната желба се враќа и со чај

Igor

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Еспресо

Благи мини-пити со мед и ванила РЕЦЕПТ

Igor

Јапонска техника: Потопете ги стапалата во овој раствор и исчистете го телото од сите отрови

Igor

Меланија Трамп засенета од својата 74-годишна мајка (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

оне + 15 =

Слични објави

Изгледа како да ја растргнувале кучиња: Џеј Ло се прошета во тренерка која треба да се забрани (ФОТО)

Igor

Цела Македонија е на нозе! Ја бодри Тамара!

Igor

Тамара Тодевска водителка на MAC: „Очекуваме спектакл, ја славиме музиката и различноста“

Васко Спасоски

ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ ОПСТАНУВА И ПОКРАЈ ПРОБЛЕМИТЕ! Заедно ги пребродија најтешките животни моменти! (ФОТО)

Igor

Паштета од туна

Слободен печат

ВОДИТЕЛКАТА на Евросонг затајувала данок?

Igor