Мини уштипци со кисело млеко: Највкусното тесто без јајца и прашок за печиво (РЕЦЕПТ)

Уштипци кои се идеални кога немате многу време, а сакате вкусен оброк…

Состојки:350 гр брашно, 300 гр кисело млеко (полномасно), 1 полна лажица сода бикарбона. 4-5 лажици млеко, 1 лажица шеќер, 1 лажичка сол, масло за прежење.

Подготовка: Сода бикарбоната сипете ја во киселото млеко и оставете да се активира. Брашното просејте го во сад и помешајте го со шеќерот и солта. Сипете го нараснатото кисело млеко и мешајте полека додавајќи и обично млеко, лажица по лажица, додека не добиете меко лепливо тесто.

Загрејте го маслото на умрен оган и со лажица земете од мекото тесто, а со друга лажица превртувајте го во зејтинот. Уштипците можете да ги обликувате и со рака, но доколку добро ги замастите.

Пржете ги уштипците додека не добијат златна боја, па вадете ги на кујнски брисач. Откако благо ќе се оладат, посипете ги со шеќер во прав или сервирајте ги со џем, доколку сакате слатки уштипци. Доколку сакате солени, послужете ги со сирење, кајмак, сувомеснато…

Пријатно!

Слични објави

Анистон во нејзин стил им ги затвори устите на ЗАГРИЖЕНИТЕ за деталот на нејзината фотографија (ВИДЕО)

Igor

Џон Клиз: Лондон повеќе не е англиски град

Igor

ГОЛА ВО КАДА го прослави јубилејот од десет години од објавувањето на НАЈПОЗНАТИОТ СИНГЛ (ФОТО)

Igor

Јелена Карлеуша во жолто мини-бикини: Само што не ѝ испаднаа градите! (ВИДЕО)

Еспресо

БИ ГО ПРОБАЛЕ ЛИ? Направен првиот сладолед од спанаќ

Igor

Памела јавно го обвини Рами за неверство

Igor

Остави Коментар

тринаесет − 7 =

Слични објави

И ЛЕПА БРЕНА ВО ТРЕНД: Пејачката снимена на улица, еве што правеше (ФОТО)

Igor

Кумот на Жељко Јоксимовиќ и менаџер на половина српска естрада, Бане Обрадовиќ е заразен со коронавирус! (ФОТО)

Еспресо

Шварценегер и Сталоне со децении се најдобри пријатели, но не било отсекогаш така (ФОТО)

Еспресо

Џенифер Анистон и Бред Пит повторно се сретнаа на забавата по Оскарите!

Еспресо

Актерката била уапсена бидејќи правела „корона-забава“ за роденденот на сопругот!

Еспресо

Селена Гомез КОНЕЧНО го заборави Џастин Бибер! Еве како се збогуваше од поранешната љубов (ВИДЕО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian