Мермерни јајца

Доаѓа Велигден, па еве еден начин како да ги украсите велигденските јајца.

Состојки:

7-8 бели јајца

2 кесички зелена боја

Лушпи од кромид

Влажни марамчиња или газа

50 мл. алкохолен оцет

Подготовка:

Земете поголема количина на лушпи од кромид и ставете ги во блендер да се иситнат. Јајцата навлажнете ги со ладна вода и веднаш ставете ги во иситнетите лушпи од кромид и секое јајце завиткајте го со влажно марамче или газа и прицврстете со ластиче. Вака подготвените јајца наредете ги во тенџере.

Во тенџерето ставете ги кесичките со зелена боја и оцедот, варете ги јацата на тивок оган, откако водата ќе зоврие варете уште 8 до 10 минути.Откао јајцата ке се сварат истурете ја топлата вода и веднаш налијте ладна вода.

Отстранете ги марамчињата или газата од јајцата во зависност од тоа што сте користиле, исчистете ги лушпите од кромид од секое јајце и оставете јајцата добро да се изладат, па потоа со намрсена газа премачкајте го секое јајце.

Слични објави

Анџелина Џоли е вљубена во туѓ маж!

Igor

За малку ќе ѝ испаднеа градите: Сораја со деколте до папокот го запре здивот на спротивниот пол! (ФОТО)

Еспресо

Џенифер Лоренс се спрема за тајна венчавка? Моминската вечер дебакл!

Igor

Како на природен начин да ги избелите темните дамки на лактите и колената?

Igor

Сека Алексиќ непрепознатлива: Пејачката драстично ослабе (ФОТО)

Еспресо

Можеби ЕДВАЈ ДИШЕ во него, но и стои БРУТАЛНО ДОБРО! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

2 × 4 =

Слични објави

Го смени личниот опис со пластични операции! Познатата „султанка“ повторно направи БОМБАСТИЧНА промена (ФОТО)

Igor

Рики Мартин стана татко по четврти пат: „Се роди нашиот Рен Мартин“ (ФОТО)

Igor

Владо Георгиев со маска влезе во супермаркет, па ги „подбра“ сите што се смеат на коронавирусот!

Васко Спасоски

Пилинг за тело од состојки кои сите ги имаме дома

Igor

ФОТО | Северина со пораката од синот ги разнежни сите: Ти си најдобрата мајка на светот!

Еспресо

Има 181.000 фанови и огромни гради: Запознајте ја најжешката Македонка од Авастралија (ФОТО)

Igor