Меган Маркл стана глагол! Дали и вие меганмаркелизирате некого?

Меган Маркл, на шала, стана глагол. Британците на „големо“ се мајтапат со оваа шега која брзо стана хит на социјалните мрежи.

Изборот на војвотката од Сасекс да ѝ сврти грб на кралската палата стана глагол на британскиот јазик. Иницијативата на шега ја стартувал Рајан Картер, актер, пејач, танчер и лондонски уметнички консултант, и таа веднаш станала хит на социјалните мрежи.

Додека многумина ја критикуваа одлуката на Меган Маркл да се откаже од титулата и привилегиите, за други пак, оваа смела одлука ја направи поранешната американска актерка – современа хероина.

Значењето на новиот глагол е „да се вреднуваме себеси и менталното здравје до тој степен што ќе го оставиме местото, ситуацијата или околината во која автентичноста не се вреднува или не се смета за добредојдена“.

Затоа, исто така, има и значење – „да се избегне околината која не ве почитува за да го зачувате вашето ментално здравје“, или, со негативна конотација – „исчезнете кога веќе немате корист од дадената ситуација“.

Предлогот Меган Маркл да стане глагол се прошири и во британските значајни медиуми. „Гардијан“ објави дури и упатство за правилно користење на новиот глагол.

На пример, „To Meghan Markle it” (меганмаркелизирање) може да се користи кога сакате да избегате од дадена ситуацијата која доколку потрае би можела да доведе до негативни последици.

Ако се дружите со некого и тој некој со кој се дружите ве игнорира со денови и одеднаш ви се јавува на полноќ, мора да се „меганмаркелизира“ (да се избегне). Или на пример „Минатата ноќ го меганмаркелизирав моето поранешно момче, не реагирајќи на неговите смс пораки“. Фраза што значи оставање зад себе токсични партнери кои го загадуваат нечиј живот.

Слични објави

Од што е направена оваа жена: Жизел позираше на плажа и покажа стомачни мускули и затегнат задник (ФОТО)

Васко Спасоски

САКАТЕ ЖИВОТЕН СОВЕТ? Прашајте личност родена во ОВОЈ хороскопски знак

Igor

Мала астро школа: Каква енергија имаме, млака или разурнувачка?

Igor

Безбедно, а сепак романтично – Ресторан во Амстердам смисли како да ги заштити своите гости (ФОТО)

Еспресо

Погледнете каков ГРАФИТ доби ДУА ЛИПА во родното Косово (ФОТО)

Igor

Сузана Гавазова сигурно би ја запалила оваа фотографија: Погледнете како изгледаше пред повеќе од 15 години (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

три × 5 =

Слични објави

Совршен додаток на кафето – Домашни кроасани со ореви

Igor

Славниот фудбалер се разведува поради девојка ВРСНИЧКА СО ЌЕРКА МУ

Igor

Старлетата Амбер Роуз објави видео како го дои бебето (ВИДЕО)

Igor

Мајката на Кристијано Роналдо итно пренесена во болница

Еспресо

Никол Шерцингер на Хаваи: Пејачката се разголе и покажа со што располага! (ВИДЕО)

Igor

Дуа Липа напиша дека била погрешно сфатена – Реагираше и нашата естрада, а УНИЦЕФ се огради од нејзините ставови

Еспресо