Медитерански тортиљи со пилешко месо

Подгответе си малку поинаков, ручек или вечера и уживајте во овие прекрасни медитерански тортиљи.

Потребни состојки за две порции:

4 тортилји
450 г пилешки прсти
20 г магдонос
20 г свежи ливчиња нане
1 чешне лук, сомелено
2 лажици маслиново масло
2 лажици сок од лимон
1/2 лажичка сол
1 среден домат, исецкан на коцки
30 г млад спанаќ
4 лажици павлака
неколку маслинки исчистени без коска

Начин на подготовка:

Во сад ставете ги магдоносот, нането, лукот, маслиновото масло, сокот од лимон и солта. Убаво промешајте.

Во смесата додадете ги и стапчињата пилешко месо.

Така подготвеното пилешко, пржете го во нелеплива тава, на средна температура, се додека не биде готово.

Ставете ги тортиљите на рамна површина. Најпрвин, поделете го пилешкото во сите 4 тортиљи, а потоа рамномерно распределете ги и спанаќот, маслинките, павлаката и доматот исецкан на коцки.

Завиткајте ги како бурито. Внимавајте на страничните делови. Уживајте во одличниот вкус.

Слични објави

Познатите филмски хероини како ИНСПИРАЦИЈА за трендовите во новата сезона

Igor

ПОПУЛАРНАТА СУЛТАНКА во Кан го „прошета“ совршениот задник на црвениот тепих (ФОТО)

Igor

Лејди Гага во танга се шеташе на тераса: Папараците имаа што да „фатат“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Кој би рекол дека ЦРНАТА ПАНТЕРКА е на само чекор од 6-та деценија: НАОМИ КЕМБЕЛ денес го слави 49-от роденден! (ФОТО)

Igor

Готвачот Џејми Оливер прави емисија додека е во карантин! (ФОТО)

Еспресо

Вкусови што се памтат: Посна македонска кујна – Вргањ со зеленчук (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Остави Коментар

дваесет − 12 =

Слични објави

Кој би рекол: Познатиот актер ги допирал, ги гризел…. (ФОТО)

Васко Спасоски

Били Ајлиш повторно ја отвори најпопуларната дебата од 2015 година: Која боја се патиките? (ФОТО)

Васко Спасоски

Неговиот љубовник му беше кум, а дечкото го гледаше од прозорот на хотелот: Фамозниот брак на Елтон Џон со жена! (ФОТО)

Еспресо

Мишел Обама повторно воодушеви – Овој пат со нејзината природна коса (ФОТО)

Igor

Харисон Форд ќе ви каже која е тајната за успешниот брак

Еспресо

Аријана Гранде си купи раскошна вила за 14 милиони долари (ФОТО)

Еспресо